Chlapec na moři 1/5 (1992)

Jack London. Překlad Stanislav Václav Klíma. Dramatizace Jiří Hromádko. Zvuková spolupráce Tomáš Pergl. Režie Ladislav Rybišar.

Účinkují Vladimír Ráž, Jaroslav Pešice a Václav Knop.

Připravil Český rozhlas pro pořad Domino v roce 1992 (5 x 17 min.). Repríza 7.-11. 7. 2008 v pořadu Domino (ČRo 2 Praha), 21.-25. 11. 2016 v cyklu Příběhy, fantazie, dobrodružství (ČRo Rádio Junior); 30. 7. – 3. 8. 2018 (ČRo 2 Praha, 20:00 h); 12.-16. 5. 2020 (ČRo Rádio Junior, 18:30 h.).

Pozn.: Školák Joey se po nezdarech ve škole rozhodne, že uteče z domova. Nechává se najmout jako plavčík na námořnickou loď. Zde se seznamuje se starším Frisco Kidem a hned se s ním spřátelí. Později Joey zjistí, že loď, na níž se nachází, slouží k převážení kradeného zboží a jeho společníci jsou zloději. To se čestnému hochovi nelíbí a snaží se utéct zpět na pevninu. Jestlipak se mu to podaří?

Lit.: Hromádko, Jiří: Nový seriál Domina „Chlapec na moři“. In web ČRo 2 Praha, 7. červenec 2008 (článek). – Cit.:  Kdybychom měli jmenovat deset nejslavnějších autorů dobrodružného čtení, určitě mezi nimi nebude chybět Jack London (1876-1916), americký povídkář a romanopisec, snílek i odvážný rváč se životem. Toho posledního si užil vrchovatě protože se narodil do chudoby jako nemanželské dítě. Přijal pak jméno po svém pěstounovi a už v 15. letech živil rodinu, roznášel noviny, zametal hostince, dřel až 18 hodin denně v konzervárně atd.

Hrdinové jeho pozdějších povídek a románů mají proto autobiografické rysy; jsou to také drsní muži, kteří se rvou se životem, ať už doma či v exotických končinách Tichomoří a při zlaté horečce na mrazivé Aljašce. Podobné rysy mají dokonce i zvířecí hrdinové slavných Londonových románů Volání divočiny či Bílý tesák. Není tedy divu, že i příběh věnovaný mladým čtenářům má dost společného s jeho vlastním mládím: v 16 letech si vypůjčil, koupil plachetnici a přidal se k ústřicovým pirátům v zálivu u San Franciska. To se odráží právě v románu Chlapec na moři (v jiných překladech Joe mezi piráty), jehož hrdina má ovšem jiný motiv pro své jednání a jde i o jiný předmět „podnikání“. (…)

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)