Jak se máte, Vondrovi?

Jak se máte, Vondrovi? (Vznik rodinného seriálu)

V polovině sedmdesátých let se začaly projevovat snahy vedení rozhlasu podpořit tvorbu dramatických pořadů, zejména původní rozhlasové hry. V září roku 1974 se v rámci v té době už tradičního Měsíce socialistické kultury vysílala Celostátní přehlídka rozhlasových her spojená se soutěží pro posluchače (17.-29. září 1974). Na okruzích Praha a Bratislava byly postupně vysílány čtyři hry české, čtyři slovenské, z toho vždy po dvou premiérách. Od toho roku se přehlídka rozhlasových her stala pravidelnou součástí podzimního programu českého i slovenského národního okruhu.

Vedení rozhlasu cítilo, že v případě původní tvorby jde o prestižní oblast, která ovšem svoje ideologické úkoly neplní v takové míře, v jaké si to stranické orgány přejí. Akcent na původní tvorbu se zesiloval mj. podporou řady autorských soutěží, v té době však už také dozrál plán odstartovat nekonečný rodinný seriál.

Úvodní díl seriálu Jak se máte, Vondrovi? měl premiéru 25. prosince 1975 v 15.30 na stanici Praha. Úkolem koncipovat základ rodiny, jednotlivé typy, připravit sérii prvních dílů byla pověřena nejzkušenější dramaturgyně redakce rozhlasových her Jaroslava Strejčková.

Pro rozjezd seriálu zvolila J. Strejčková osvědčenou dvojici autorů – spisovatelů Jiřího Marka a Jana Otčenáška. Společně koncipovali úvodní díly, v nichž v podobě uzavřených epizod představili postupně jednotlivé členy rodiny Vondrových a jejich nejbližšího okolí. Seriál získal brzy značný posluchačský ohlas. Spokojenost vyslovilo i rozhlasové vedení, a tak vznikl předpoklad pro to, aby se seriál rozvíjel a větvil dál. Jeho původně zamýšlená „nekonečnost“ pak trvala až do konce osmdesátých let.

Na samém počátku bylo rovněž zvoleno základní herecké obsazení, které zůstalo až do konce existence rodinného seriálu neměnné: čtveřici hlavních postav ztvárňovali Jiřina Švorcová, Slávka Hozová, Karel Urbánek a Marek Eben.

Seriál se časem rozrostl o velké množství postav, které se základní rodinou často souvisely jen velmi volně a umožňovaly otevírat příběhy z nespočetných typů prostředí. Postupně začaly vznikat „miniseriály“, tedy uzavřené celky a odbočky ve vztahu k základní linii.
Především však se postupně rozrůstal i kolektiv autorů, kteří se na přípravě jednotlivých dílů a „vsunutých“ miniseriálů podíleli.

V roce 1977 byla od původní redakce rozhlasových her odčleněna samostatná skupina dramaturgů, která si do záhlaví vetkla název oddělení rozhlasových seriálů. Množné číslo nebylo náhodné – ambicí této redakce bylo vytvářet postupně další samostatné dramatické a komediální seriály. S jistými překážkami se tento úmysl dařilo realizovat.

Vedoucím nově vzniklé redakce se stal dosavadní dramaturg rozhlasových her Vladimír Gromov. Dramaturgy byli někteří dosavadní dramaturgové redakce rozhlasových her (Jaromír Ptáček, Ivan Chrz), dále redaktoři dosud pracující v jiných redakcích (Jarmila Konrádová, Marie Skoumalová), později přibyli další dramaturgové (Jana Weberová, Jan Kolář, Oldřich Knitl, Svatopluk Štefl).

Základní seriál Jak se máte, Vondrovi? psalo postupně velké množství autorů, přičemž někteří se stali pravidelnými přispěvateli, jiní byli autory jen příležitostnými. Seznam autorských jmen by byl dosti obsáhlý, jmenujme jen některá: Josef Nesvadba, Karel Steigerwald, Alex Koenigsmark, Nataša Tanská, Jana Knitlová, Helena Benešová, Viktorie Hradská, Roman Ráž, Marie Šedivá, Zuzana Kočová, Zdeňka Psůtková, Jan Vedral, Ivan Bednář, Petr Markov, Helena Albertová, Jaromír Ptáček, Oldřich Knitl, Lucie Bělohradská, Jan Uhrin, Ivan Kříž,Pavel Kraus…

Do dramaturgické praxe přípravy seriálu se velmi brzy začala promítat už zmíněná praxe tzv. pokrývačství, tedy maskování jmen režimu nepohodlných skutečných autorů. Tato praxe umožnila psát jednotlivé díly seriálu i takovým autorům, kteří by se jinak v rozhlasovém kontextu ocitnout nemohli. (Několik dílů napsal například Pavel Landovský, jehož kryl svým jménem Alex
Koenigsmark – až do okamžiku, kdy sám Koenigsmark upadl v nemilost a začal se také krýt falešným jménem: řadu dílů napsal pak pod jménem Josef Kučera.) Výhradně pod cizími jmény psali Jaroslav Šedivý, Miroslav Stuchl a další.

Jedním z autorů byl také Karel Hvížďala. Napsal nejprve několik dílů pod vlastním jménem, později byl spoluautorem-spolu s Ivanem Bednářem – samostatného seriálu o záchranné službě a osudech posádky jedné sanitky Záchranka. V době, kdy byla odevzdána první verze seriálu, Karel Hvížďala emigroval. Seriál byl dokončen ve spoluautorství Alexe Koenigsmarka a Karla Steigerwalda a uveden pod jmény Karel Steigerwald a Ivan Bednář.

Koncem sedmdesátých let se rozhlasový seriál stal předmětem břitkého zhodnocení. Šlo o rozsáhlou kritickou recenzi, kterou o třiceti dílech seriálu Jak se máte Vondrovi?, o sedmidílném seriálu Záchranka a o dalších sedmadvaceti samostatných rozhlasových hrách napsal v letech 1979-1980 Jan Lopatka. Vzhledem k tomu, že Lopatka (v té době už signatář Charty 77) měl od počátku sedmdesátých let zakázánu veškerou oficiální publikační činnost, vyšla tato studie pouze v samizdatu (edice Expedice).

V průběhu osmdesátých let se příprava seriálů ustálila do tří základních dramaturgických linií. Hlavní procházela celým rokem, bylo to zpravidla 15-20 příběhů, jejichž protagonisty byli členové rodiny Vondrů. Druhou linii tvořily příběhy jiných rodin, popřípadě osob, které se na základní postavy vázaly jen nepřímo, často velmi vzdáleně a které tvořily samostatné, zpravidla několikadílné celky, jež posluchače zaváděly do nejrůznějších prostředí a otevíraly různé tematické okruhy. Třetí linií pak byly seriály samostatné, uzavřené celky, které s Vondrovými nesouvisely vůbec a nebyly vysílány pod „hlavičkou“ Vondrových (například Jan Vedral: Orfeus 38- 45, Viktorie Hradská: Rytíř světlého rozumu, Josef Nesvadba: Ukradené fantazie atd.). Tyto (a některé další) samostatné dramatické seriály patřily k tomu nejlepšímu, co redakce vyprodukovala.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Tu Lopatkovu knihu (Radiojournal v kosmickém věku) velmi vřele doporučuju, velmi přesně tam Vondrovi i Záchranku rozebírá, rozhodně si uděláte trošku ostřejší obrázek, než z toho, co tvrdí rozhlasáci, kteří samozřejmě nemohou své médium přespříliš kritizovat..:-)

To jako přidané mini série jsou i z jiného prostředí?

Jako třeba fantasy? 🤔

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)