Nemocné srdce Starého Brna (2014)

Jaroslav Štěpaník. Fejeton. Připravila Alena Blažejovská.

Čte Miloš Kročil.

Připravilo Brno v roce 2014. Premiéra 22. 2. 2014 v rámci pořadu Zelný rynk (ČRo Brno, 18:00 h.; 55 min.).

Lit.: Blažejovská, Alena: Fejeton: Jaroslav Štěpaník – Nemocné srdce Starého Brna.  In web ČRo Brno, únor 2014 (článek + úryvek). – Cit.: Jaroslav Štěpaník (1941), psycholog, publicista, absolvent oboru psychologie (1967) a pedagogika-občanská výchova (1990) na Filozofické fakultě MU v Brně.

Začínal v dělnickém povolání, působil jako poradenský psycholog, novinář, vysokoškolský pedagog, lektor praktických psychologických dovedností. Autor odborných článků, vysokoškolských skript, dalších odborných publikací a knih přibližujících širší veřejnosti problematiku rétoriky, komunikace a managementu.

Jako scénárista i moderátor spolupracoval na tvorbě televizních pořadů. Jeho fejetony i povídky vycházely od osmdesátých let v novinách a časopisech, vysílány byly často na rozhlasových vlnách, zejména brněnského studia. Sci-fi povídky vycházely časopisecky a ve sbornících, knižně byla vydána novela Projekt Společnosti Paradise.

Z tvorby posledních let jmenujme brunensie: knihu Neobyčejné Brno popularizující formou přibližující prvenství a jedinečnosti města a 2. rozšířené vydání pověstí a historek – Vyprávění brněnského draka. Poslední publikací je knížka Od andělů k žízni. Soubor aforismů a slovník dobových „hesel“ s nadhledem humoru a ironie podává obraz jak nedávné minulosti, tak dnešní současnosti.

ÚRYVEK
Je dobré, když to, co prospívá, zůstává zachováno. Z Řečkovic do Pisárek přes Staré Brno jezdívala jednička a jezdí dodnes. Totéž platí pro dvojku z Židenic do Heršpic. V čase mého dětství křižovaly tuto trať nejzajímavější tramvajové soupravy. Přední vůz, vysoký, bytelný, táhl vůz droboučký, téměř trpasličí. Otevřené plošiny připomínaly verandu zahradní chatky. Při sjíždění strmé Pekařské ulice měl člověk pocit, že se řítí kaňonem v drkotavém dostavníku a že každou chvíli dojde k přepadení Apači. Za dětský lístek v ceně třiceti haléřů stálo takové dobrodružství za to. Jednou jsem ve sněhové vánici, bičující celé Brno, pohrdl nitrem vozu a v představě jsem se ocitl v pohoří Rocky Mountains. Měl jsem zrovna své severské období s Kanadskou jízdní policií, vlčákem Kazanem a tak dále, zkrátka volání divočiny. Na plošině jsem vzdoroval sněžné slepotě, to se však již v odlesku polární záře přibližovala věž kostela Nanebevzetí panny Marie.

Mendlovo náměstí je považováno za srdce Starého Brna. Klenotem nejcennějším je chrám zbudovaný na pokyn královny Elišky Rejčky. Do blízkosti kláštera cisterciaček, později stánku vědy, umění a víry augustiniánů, přemístili před lety z centra náměstí sochu Gregora Mendla. Mně tu chybí další sochy, přibližující celý tvůrčí tým v čele s opatem Cyrilem Nappem. Královně zakladatelce by slušelo obdobné připomenutí. To nejcennější ze Starého Brna, na úpatí Žlutého kopce s výhledem na výšinu hradu, se zachovalo. Starší doklady o místě, odkud Brno později vykročilo od řeky Svratky vzhůru, jsou skryty pod zemí. Ze Starého Brna mých klukovských let z povrchu země také mnoho zmizelo.

Přestavba z konce padesátých let mě tu již nezastihla. S rodiči jsme se přestěhovali, zásahu do krajiny mého dětství jsem tedy nemusel být přítomen. Se zemí srovnali areál koupaliště modernizovaný architektem Fuchsem. Oproti slavnějším Zábrdovicím byl šťastněji situován v prostoru. Velký bazén vybombardovali za války, zůstal však menší s maximální hloubkou metr sedmdesát. Dodnes si vybavím žár rozpálené dlažby po výstupu z chladné vody. Po chvilce, když ustal cvakot zubů, vstával člověk od vzorku dlažby celý čtverečkovaný. Zde jsme se učili plavat i skákat šipku. Vrhat se po hlavě do malé hloubky není jen tak. Všichni bez rozdílu jsme měli klaunsky červené nosy po nechtěném skluzu dnem bazénu a rudá břicha z bauchecu. Toto slovo k označení skoku s dopadem na břicho bylo příznačné. Hantec nebyl tehdy ještě osobitou, leč uměle pěstěnou květinou, nýbrž živou řečí splétající hovorovou češtinu se zkomoleninami němčiny.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)