Anglický král v Jazzové sekci (2014)
Rozhovor o prvním vydání románu Obsluhoval jsem anglického krále. Připravil Vladimír Hendrich.
Hovoří Joska Skalník a Karel Srp.
Natočeno 2014. Premiéra 29. 3. 2014 v rámci cyklu Víkendová příloha stanice Vltava a pořadu Bohumil Hrabal: Obsluhoval jsem anglického krále (ČRo 3 Vltava, 9:00 – 11:00 h.). Repríza 28. 12. 2014 v rámci pořadu Ad libitum (ČRo 3 Vltava, 9:00 h.).
Lit.: {Kamen, Jiří}: Bohumil Hrabal: Obsluhoval jsem anglického krále. In web ČRo 3 Vltava, březen 2014 (článek). – Cit.: „Nepotřebuju, aby k mým postavám přistoupil osud zvenčí jako v antický tragédii nebo u Shakespeara, pravil Bohumil Hrabal.“
Ptávají se mě lidé, jaké mám otcovské pocity ke knížečkám, které mi vyšly. Otcovské pražádné, spíš synovské, vzhledem k Otci, kterým je skutečnost, co natekla skoro do všech mých textů. Někdy si připadám jako dopravní strážník, který pohybem paží třídí uzliny skutečnosti hned tím, hned zase oním směrem. Někdy si myslím, že nejsem spisovatel, ale zapisovatel. Ovšem nesmíte mi to věřit doslova. To je jen pokora před tématem. A potom, já si myslím, že humorem lze zvládnout oblouk nadsázky, kterým lze slyšené i viděné dotáhnout do plnotučnosti. A nadto je zde i stavba textu. Vzhledem ke konvenční próze lze text začínat prostředkem. Takže na konci rozepsaného textu jsem teprve uprostřed a tady musím sebrat všecku sílu a hnát text k pravému konci, spěchat s ním v definici, která se musí domyslet, vymyslet. Proto asi je v mých textech dost křečovitosti, absurdnosti.
Bohumil Hrabal: Jakpak se člověk stane spisovatelem?
Výročí s nulami na konci týkající se spisovatelů Franze Kafky, Jaroslava Haška a Bohumila Hrabala se pro nás stala stimulem, abychom se v letech 2013-14 odkazu největších vypravěčům spojených s Prahou věnovali ve vltavském vysílání ještě s větším úsilím než obvykle. Vyjmenování všech pořadů, které jsme od minulého roku odvysílali, by výrazně přesáhlo rozměr tohoto článku. Za všechny připomenu jen cyklus pořadů se znalcem a překladatelem Kafkova díla Josefem Čermákem, novou četbu na pokračování „Osudů dobrého vojáka Švejka“ s Oldřichem Kaiserem, která snese srovnání s dosud nepřekonatelným Werichovým výkonem, a silvestrovský třiadvacetihodinový program Hašek + Hrabal, při jehož poslechu měli posluchači jedinečnou možnost sledovat řečeno s Vladislavem Vančurou „vědomí souvislostí“ díla obou těchto velikánů české literatury, a v neposlední řadě se také dobře bavit. (…) V Hrabalově tvorbě se často zdůrazňuje její idylická poloha, pak se hovoří o politických podtextech, existuje ještě třetí, určitý filozofický nebo metafyzický nadtext? Zeptal se švýcarské překladatelky Bohumila Hrabala a také autorky výborné monografie o spisovateli Susanny Rothové literární historik Petr Kotyk. „Myslím si, že kdyby v díle byla idyličnost nebo dobová alegorie, neprorazil by mimo Československo způsobem, jakým prorazil“ odpověděla mu Rothová. „Myslím si, že je to dáno hlavně momentem lidství a obrovské tolerance, lásky a soucitu. I v ošklivosti je schopen vidět něco pozitivního. V jeho díle je něco hluboce křesťanského. V „Anglickém králi“ píše i o dějinách, ale dílo je stejně vnímáno jako zachycení něčeho nadčasového.“
Ve Víkendové příloze stanice Vltava 29. března se zaměříme na Hrabalův román „Obsluhoval jsem anglického krále,“ prózu, kterou spisovatel na jeden zátah „přehrčel“ do psacího stroje během asi tří týdnů. V nákladu šesti tisíc kniha se starou litografií kluka v námořnickém na přebalu poprvé vyšla jako interní publikace Jazzové sekce v roce 1982. Její vydání bylo tehdejším režimem označeno za provokaci a vydavatelé byli pronásledováni. Karel Srp a Joska Skalník budou v Příloze vyprávět příběh vydání „Anglického krále“, který by mohl posloužit jako námět dalšího románu.
Při výslechu policajti výtvarníka Josky Skalníka útočili, jak může Jazzová sekce vydat román, jak knížka Bohumila Hrabala „Obsluhoval jsem anglického krále“ souvisí s hudbou. Skalník odpověděl: „Pánové, tam vzádu je stránka, kde Bohumil Hrabal píše, jak knihu psal na automatické mašině, psacím stroji značky Perkeo v určitém rytmu, tak je to určitá hudební partitura.“ Vyšetřovatel vyhrožoval, že jakmile Hrabalův „Anglický král“ vyjde, bude mít Jazzové sekce velké problémy. A to nevěděl, že v době toho výslechu kniha byla už vytištěná. „Hrabalův „Anglický král“ byl tou nejpronásledovanější knihou normalizace, žádná jiná kniha nevyvolala tolik výslechů a tolik zpravodajských her,“ říká v pořadu Karel Srp. Skalník se Srpem byli odsouzeni k trestům odnětí svobody, nepodmíněně.
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku