Hvězdy kvelbu 1/10 (2002)

Pavel Řezníček. Četba na pokračování z románu věnovaného brněnské bohémě 50. let. Pro rozhlas připravila Alena Blažejovská. Režie Petr Dufek.

Čte Pavel Zatloukal.

Nastudovalo Brno v roce 2002. Premiéra 1. dílu 28. 7. 2002 ČRo3 Vltava, 18:30 h.). Repríza 28. 7. – 6. 8. 2005; 24. 10. – 2. 11. 2022 (ČRo 3 Vltava, 23:00 h.) v cyklu Četba s hvězdičkou.

Obsah: Kapitola 1. Muž s bradkou pod nosem – Kapitola 2. Kavárna Veduta – Kapitola 3. Přijel Štětka – Kapitola 4. Jan Horák nesmrtelný – Kapitola 5. Nešťastná sklenice – Kapitola 6. Po malování – Kapitola 7. Buch do hlavy – Kapitola 8. Kohn-Ječný prchá – Kapitola 9. Čas neexistuje. – Kapitola 10. Smrt demiurga.

Lit.: Blažejovská, Alena: Pavel Řezníček – Hvězdy kvelbu. In web ČRo, červenec 2005 (článek). – Cit.: Řezníčkův „román mládí“ zachycuje život tzv. brněnské bohémy v 50. letech. Pod mírně zkreslenými jmény v románu vystupují například dramatik a režisér Arnošt Goldflam, hudební skladatel a vědec Miloš Štědroň, básníci Skácel a Mikulášek i Zeno Kaprál, režisér Karel Fuksa, ale taky legendární silák Franta Kocourek a mnozí další. Autor se zapřísahá, že 95% románu tvoří skutečné příhody, jen 5% spadá na vrub fantazie. Mohlo by se tedy říct, že jde o memoárovou literaturu, kdyby ovšem Pavel Řezníček nebyl nadrealista. Nezbývá, než abyste si četbu v podání Pavla Zatloukala vyslechli, a posoudili sami.

 

Pavel Řezníček
Letošní šedesátník, básník a prozaik Pavel Řezníček pochází z Blanska. Je známý jako surrealista a publikuje nejen v našem tisku, ale i v zahraničních (nejen) surrealistických časopisech a antologiích. Vydal řadu románů a básnických sbírek, překládá z francouzštiny. V roce 1983 mu ve francouzském nakladatelství Gallimard vyšel román Strop s předmluvou Milana Kundery. Letos vydal v brněnském nakladatelství Petrov básnickou sbírku Hrozba výtahu. Přestože v poslední době jeho romány i básně vydávají převážně brněnská nakladatelství Host a Petrov, žije v Praze.

 

Kromě života surrealistického spisovatele však pražský poštovní podúředník má – či vlastně měl – i druhý život: život příslušníka brněnské bohémy. Román mládí Hvězdy kvelbu (jemuž pak dopsal tři další pokračování) dokončil Řezníček v květnu 1986. Řezníček alias Petr Pekárek, „muž s bradkou pod nosem“ – se tu vrací do 50.let, kdy obýval pověstný kvelb na D´Elvertově ulici v Brně. V tomto bývalém niťařském krámku zářily ne snad filmové či literární hvězdy, ale hvězdy poezie. Poezie zaplivané reality. Protože příslušníci brněnské bohémy „šli vždycky s nohama v blátě a s hlavou ve hvězdách“. Pro milovníky literárních drbů je potřeba vysvětlit, že postavy, které v románu vystupují, mají opravdu své předobrazy v realitě. Autor se zapřísahal, že 95% románu se zakládá na pravdě a pouhých 5% spadá na vrub fantazie. Próza by tedy mohla mít přívlastek „memoárová“, nebýt toho, že její autor je nadrealista. A tak ať je to demiurg Jan Horák (Jan Novák), Antonín Kohn-Ječný (Antonín Konečný), dr.Miloš Štěpoun (prof. Miloš Štědroň), Emil Katzelmacher (Arnošt Goldflam), Zdenko Maršál (Zeno Kaprál), Karel Liška (Karel Fuksa), Jiří Lustiger (Jiří Veselský), Jiří Dlaždič (Jiří Olič), kritik Voldán (Ladislav Soldán), František Kočička (Franta Kocourek), ale i básníci Strádal a Ulrich Nikolajčík (Skácel a Oldřich Mikulášek) a také Milan Bundera (Milan Kundera) a další – těm všem věnoval Pavel Řezníček uctivou či neuctivou vzpomínku a kapitolu či její část.

 

Při poslechu letní desetidílné četby na pokračování (v režii Petra Dufka vypráví Pavel Zatloukal) tak zavítáte nejen do Pekárkova kvelbu, ale i do restauračních zařízení Argonaut, Veduta, Koruna, Musaion, do Divadla hudby a poezie i na brněnskou filozofickou fakultu.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)