Mozaika storočia III – Vypuknutie SNP (Vypuknutí SNP, 2014)

Matek Korpáš, Michaela Žureková a Rebeka Révészová. Mozaika storočia III 5/9 – společný projekt Slovenského rozhlasu a Univerzity Komenského v Bratislave. Devět klíčových událostí 20. století ve vyprávění pamětníků. Zvuk Stanislav Kaclík. Hudební dramaturgie Matej Haász. Redaktor a režie Róbert Šedivý.

Účinkují Matek Korpáš, Michaela Žureková, Rebeka Révészová, Ján Frimmer, Ernest Šmálik, Miloš Bobocký, Alfréd Swan a Róbert Šedivý.

Připravil Slovenský rozhlas pro RTVS v roce 2014 (55 min.). Premiéra 30. 8. 2014 (SRo 3 Rádio Devín, 11:00-12:00).

Lit.: Šedivý, Róbert: Mozaika storočia 5. časť – Slovenské národné povstanie (29.august – jar 1945). In web SRo 28. 8. 2014 (anotace). – Cit.: Matej Korpáš získal kontakt na pána Jána Frimera (1922) z Tulčíka, ktorý bol členom partizánskej skupiny brániacej pozície neďaleko Liptovskej Osady. Pritom, v lete 1944 bol ešte v Bratislave, kde v oddiele protilietadlovej obrany zažil bombardovanie Apollky. Niekoľko dní potom bol preložený do Dubovej na Horehroní, no tamojšiu rafinériu postihol rovnaký osud ako Apollku. Ako sám uvádza, popri nečakaných udalostiach rušného leta ani len netušil, že sa o pár týždňov začne Slovenské národné povstanie.

Michaela Žureková zašla za pánom Ernestom Šmálikom (1920) z Bratislavy. Pán Ernest je bývalý herec zvolenského divadla a jeho meno nie je verejnosti úplne neznáme. V spomienkach nosí nielen bohatú divadelnú minulosť, ale aj tú povstaleckú. Ako študent medicíny totiž v septembri 1944 vstúpil do legendárneho Vysokoškolského strážneho oddielu. Ten slúžil ako ochranná jednotka Veliteľstva 1. československej armády na Slovensku a jeho úlohou bolo, okrem iného, aj chrániť generálov Goliana a Viesta.

Nasadenie pána Miloša Bobockého (1922) z Bratislavy bolo pred povstaním a počas neho tak obdivuhodné, že Rebeka Révészová neváhala s jeho oslovením ani chvíľu. Pôsobil totiž nielen ako odbojár a povstalec, ale aj ako šifrant a spojka. Pán Miloš bol súčasťou ilegálnej odbojovej skupiny Hela. Vďaka nej sa na jar 1944 objavil na Slovensku český odbojár Jaroslav Krátky, ktorý ako zástupca exilovej vlády v Londýne pomáhal pri organizovaní povstania. Postava Miloša Bobockého sa objavila aj v televíznom seriáli Povstalecká história.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)