Římské jaro paní Stoneové (2008)
Tennessee Williams. Čtba z novely klasika americké literatury a dramatu 20. století. Překlad J. Z. Novák. Dramaturgie Alena Zemančíková. Úprava a režie Lída Engelová.
Účinkují Jana Preissová, Robert Jašków, Nina Jiránková a Taťjana Medvecká.
Natočeno 2008. Premiéra 4. 7. 2008 (120 min.). Repríza 15. 7. 2016 (ČRo 3 Vltava, 20:00 h) v cyklu Pokračování za pět minut.
Lit.: Zemančíková, Alena: Římské jaro paní Stoneové. In Týdeník Rozhlas 27/2008, s. 10 (anotace).
Pozn.: Příběh stárnoucí ovdovělé herečky a její zničující vášně k mladému gigolovi připravila režisérka Lída Engelová pro rozhlas tak, aby lehce dramatizovaná forma odpovídala autorovu hlubokému psychologismu. Pracuje tedy s vnitřními dialogy postav, čímž vytváří i mimořádnou příležitost k rozhlasovému herectví.
Thomas Lanier Williams (1911-1983) dostal přezdívku Tennessee kvůli svému jižanskému přízvuku už za studií na univerzitě a po celý život pod tímto jménem publikoval. Narodil se ve městě Columbus ve státě Mississippi do rodiny baptistického pastora, který byl spisovatelovým dědečkem. Přísné protestantské prostředí rodiny rozhodně nebylo příznivé pro zveřejnění homosexuální orientace syna. V matčině linii byli členové rodiny psychicky labilní, křehké bytosti. V rodině (otec byl obchodní cestující, který upřednostňoval Thomasova staršího bratra, matka byla noblesní, ale od života odtržená jižanská dáma, sestra, křehká kráska, prožila větší část svého mládí v léčebnách pro duševně nemocné se schizofrenií) spisovatel našel celoživotní inspiraci. Sestra byla v roce 1937 dokonce podrobena lobotomii, která jí zcela zničila zbytek života. Tennessee to rodičům nikdy neodpustil.
Sám Tennessee Williams byl ovšem těžce závislý na alkoholu a lécích, trpěl depresemi. Jakousi harmonii do jeho života vnesl až stabilní vztah s námořním důstojníkem Frankem Merlo původem ze Sicílie, během něhož Williams napsal svá stěžejní díla. Po Frankově smrti v roce 1963 spisovatel upadl do dlouhotrvající deprese a prakticky se upil. Zemřel v jedeasedmdesáti a dodnes nebyla vyloučena verze jeho bratra, že byl zavražděn.
Tennessee Williams je slavný a často hraný mistr psychologického dramatu, jehož hry vynikají velkými ženskými postavami všelijak nalomených hrdinek. Mnoho jeho her bylo zfilmováno, ve ztvárnění jeho postav se proslavila řada vynikajících nejen amerických hereček (Vivien Leighová, Anna Magnaniová). Také novela Římské jaro paní Stoneové je nejen skvostem moderní americké prózy, ale patří i mezi klasické tituly filmové. (anotace)
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku