Ve stínu lípy (1972-1973, 1973, 2018)

Svatopluk Čech. Scénář Věra Kovaříčková. Hudba Jan F. Fischer, komorní soubor řídí František Belfín. Realizace desky Jarmila Bezděková. Zvuková režie Jiří Bartoš. Střih Jiří Šeda. Sleeve-note Jiří Kutina, 1973. Cover Jiří Bouda, 1973. Photography Alexandr Janovský, 1973. Režie Věra Kovaříčková.

Osoby a obsazení: vstupní zpěv (Milan Friedl), soused (Vítězslav Vejražka), krejčík (František Filipovský), učitel (Felix le Breux), vysloužilec (Josef Bek), hostinská (Jiřina Šejbalová), mlynář (Petr Haničinec).

Natočeno 18. – 21. 9. 1972 a 31. 3. 1973 v pražském studiu Lucerna (z repertoáru Lyry pragensis). Vydal Supraphon v roce 1973 (Supralong mono 2 18 0405; 63 min.). Reedice Supraphonline 21. 12. 2018 (MP3, VT 0289-2).

Lit..: Kutina, Jiří: Ve stínu lípy, 1973 (sleeve-note). – Cit.: Každé dílo, které bylo určeno za školní četbu, prochází u čtenářů obdobím, kdy se s ním ve školních lavicích vypořádávají se vzpurností mládí vlastní, a jakousi renesancí, kdy se k němu naopak s vnitřně cítěnou kajícností vracejí a plně a bez zábran se nechávají okouzlit krásou, jejíž jiskry v nich po léta doutnaly. Takový osud dědí z generace na generaci Máchův Máj, Erbenova Kytice a Čechovo dílo Ve stínu lípy. Výjimku tvoří léta, kdy se bojovalo o samotnou existenci českého jazyka a kdy i mladí čtenáři získávali k těmto dílům vztah, který už se neměnil, jen dozrával k větší intenzitě. Tak tomu bylo s Čechovým dílem v době jeho vzniku a v našem století zejména za druhé světové války. Tenkrát jsme se setkávali s přímo obrozenským působením řady předních umělců v čele s nezapomenutelnou Otýlií Beníškovou, Vítězslavem Vejražkou a Františkem Filipovským, kteří s Čechovými verši putovali po smrtelně ohrožené vlasti.
Svatopluku Čechovi bylo v průběhu desetiletí přiznáváno mnoho čestných označení. Byl střídavě nazýván naším posledním obrozenským básníkem, pak básníkem-věštcem, předjímajícím ve svém díle českou budoucnost, jindy byly zase zdůrazňovány široké tahy jeho básnického štětce zobrazujícího a oslavujícího idylu českého venkova nebo zase vyzdvihována jeho trefná satira na českého měšťáka, který dostal výraznou podobu v panu Broučkovi, Svatopluk Čech byl mezi čtenáři stále oblíbenější. V roce 1879 radostně přijali jeho cyklus básní Ve stínu lípy, opěvující ryzí češství a dávající tak výraz vlaste

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

délka cca 63 min

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)