Čestná stráž (2004)
Miloš Smetana. Příběh plukovníka Švece a českých legionářů v Rusku v roce 1918. Scénická hudba Petr Šplíchal. Zvuk Radek Veselý. Zvuková spolupráce Jana Fišerová. Dramaturg Pavel Minks. Režie Otakar Kosek.
Osoby a obsazení: Švec (Jan Šťastný), Manger (Miroslav Etzler), Roubal (Jiří Langmajer), Tonda (Matěj Hádek), Trnka (Jan Vágner), Vodrážka (Milan Kačmarčík), Lojza (Kamil Halbich), vojíni (Pavel Batěk, Petr Šplíchal, Jiří Litoš, Josef Plechatý, Vlado Rusko a Tomáš Kazmar). Dále účinkují Jan Maléř a Václav Jílek.
Natočeno 2004. Premiéra ve čtvrtek 7. 10. 2004 (ČRo 3 Vltava, 20:00 h.; 55 min.). Repríza 28. 10. 2021 (ČRo 2 Praha, 13:04 h.; 55 min.) v cyklu Rozhlasová hra.
Pozn.: Text hry získal prémii ve vyzývací soutěži Cena Českého rozhlasu 2002 spolu s texty Záhady zahrad (Jana Knitlová), Černý Kříž (Zdeněk Palusga) a Od soumraku do svítání, od nešpor do primy (Vladimír Zajíc). Lit.: Cena Českého rozhlasu za rok 2002. In web ČRo 2. 12. 2002.
Lit.: (pm): Čestná stráž. In web ČRo 7. 10. 2004 (anotace). – Cit.: Ke vzniku samostatného československého státu významně přispěli čeští a slovenští vojáci, kteří za 1. světové války bojovali v jednotkách československých legií. K těm, kteří se v tomto období zapsali do historie svou statečností a obětavostí nejvýrazněji, patří i plukovník Josef Jiří Švec (1883-1918).
Povoláním byl učitel a v této profesi byl v roce 1911 vyslán do Ruska. Po vypuknutí 1. světové války vstoupil mezi vojenské dobrovolníky České družiny, ze které se později zformovaly jednotky československých legií. Hned v prvních válečných letech se vyznamenal v bojích v Karpatech u Gorlice, statečně prošel bitvami u Zborova i Bachmače a nakonec se v hodnosti plukovníka stal velitelem 1. divize československých legií v Rusku. To už se psal rok 1918.
Legionářská divize byla v té době značně vyčerpána stálými boji i marným čekáním na posily. 25. října roku 1918 ukončila život plukovníka Švece tragická smrt. O tři dny později – 28. října -, tedy právě v den, kdy u nás lidé radostně oslavovali vznik samostatného státu, byl plukovník Švec pohřben v Čeljabinsku. Jeho ostatky byly převezeny do vlasti až o patnáct let později.
Plukovník Švec se stal legendou. Jeho pozoruhodný osud inspiroval i některé naše spisovatele a dramatiky, například pod titulem Plukovník Švec vzniklo v roce 1928 divadelní drama, jehož autorem byl Rudolf Medek (1890-1940). V pozdějších letech však byla postava J. J. Švece neprávem odsouzena k zapomenutí. Nyní mají posluchači možnost setkat se se zcela novou dramatickou podobou příběhu plukovníka Švece a českých legionářů v Rusku. V rozhlasové hře, která byla oceněna v autorské soutěži, ji zpracoval scenárista Miloš Smetana. (anotace)
Lit.: anonym: Miloš Smetana: Čestná stráž. Příběh plukovníka Švece a českých legionářů v Rusku v roce 1918. In web ČRo 2 Praha, 28. říjen 2021 (článek). – Cit.: Jan Šťastný, Miroslav Etzler, Jiří Langmajer, Matěj Hádek a další v historické hře, která byla oceněna v autorské soutěži.
Ke vzniku samostatného československého státu významně přispěli čeští a slovenští vojáci, kteří za 1. světové války bojovali v jednotkách československých legií. K těm, kteří se v tomto období zapsali do historie svou statečností a obětavostí nejvýrazněji, patří i plukovník Josef Jiří Švec (1883–1918).
Povoláním byl učitel a v této profesi byl v roce 1911 vyslán do Ruska. Po vypuknutí 1. světové války vstoupil mezi vojenské dobrovolníky České družiny, ze které se později zformovaly jednotky československých legií.
Hned v prvních válečných letech se vyznamenal v bojích v Karpatech u Gorlice, statečně prošel bitvami u Zborova i Bachmače a nakonec se v hodnosti plukovníka stal velitelem 1. divize československých legií v Rusku. To už se psal rok 1918.
Legionářská divize byla v té době značně vyčerpána stálými boji i marným čekáním na posily. 25. října roku 1918 ukončila život plukovníka Švece tragická smrt. O tři dny později (28. října), tedy právě v den, kdy u nás lidé radostně oslavovali vznik samostatného státu, byl plukovník Švec pohřben v Čeljabinsku. Jeho ostatky byly převezeny do vlasti až o patnáct let později.
Legenda, která inspirovala
Plukovník Švec se stal legendou. Jeho pozoruhodný osud inspiroval i některé naše spisovatele a dramatiky, například pod titulem Plukovník Švec vzniklo v roce 1928 divadelní drama, jehož autorem byl Rudolf Medek (1890–1940). V pozdějších letech však byla postava J. J. Švece neprávem odsouzena k zapomenutí.
Text hry Čestná stráž Miloše Smetany získal prémii ve vyzývací soutěži Cena Českého rozhlasu 2002 spolu s texty Záhady zahrad (Jana Knitlová), Černý Kříž (Zdeněk Palusga) a Od soumraku do svítání, od nešpor do primy (Vladimír Zajíc).
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku