Vlny moře a lásky (2002)

Franz Grillparzer. Starověký příběh tragické lásky nesmrtelné milenecké dvojice Leandra a kněžky Afroditina chrámu Héry, jak jej v devatenáctém století zpracoval rakouský dramatik. Překlad a dramatizace Vladimír Tomeš. Scénická hudba Petr Mandel. Dramaturgie Jana Paterová. Režie Hana Kofránková.

Osoby a obsazení: Héró (Dana Černá), Velekněz, její strýc (Radovan Lukavský), Leandros (Jan Šťastný), Naukleros (David Novotný), Janthe (Tatiana Vilhelmová), Strážce chrámu (Stanislav Zindulka), Héřin otec (Ilja Racek), Héřina matka (Milena Dvorská), dívky (Jana Stryková, Dana Verzichová, Hana Kliková, Eliška Boušková) a další.

Premiéra 25. 12. 2002 (15:05 – 16:45 h.; 96 min). Repríza 4. 3. 2017 (ČRo 3 Vltava, 14:00 h) v cyklu Rakouský rok; 4. 5. 2024 (ČRo 3 Vltava, 15:00 h.) v cyklu Sobotní drama.

Lit.: anonym: Franz Grillparzer: Vlny moře a lásky. In web ČRo 3 Vltava, březen 2017 (článek). – Cit.: Starověký příběh tragické lásky nesmrtelné milenecké dvojice Leandra a kněžky Afroditina chrámu Héry, jak jej v 19. století zpracoval rakouský dramatik. Manipulace, rozpor povinnosti a svobodné vůle, střet rigorózního řádu s proměnlivostí a neuchopitelností lidského citu, to jsou témata dodnes platná a živá. On-line k poslechu do pátku 10. března 2017.

Franz Grillparzer je považován za největšího rakouského dramatika 19. století. A přestože dnes není jeho jméno mezi současnou českou veřejností notoricky známé, Grillparzer měl k naší zemi blízko. Byl totiž vychovatelem u hraběte Josefa Seilerna na Moravě a zřejmě navštívil i zámek ve Velkých Losinách. Především však napsal dvě díla, která čerpají z českých dějin: drama Spor bratří v habsburském rodě, odehrávající se v rudolfínské Praze, a hlavně pak hru Libuša, která má základ v českém bájesloví.

Grillparzerovi ale ve skutečnosti nešlo o českou látku, ta mu posloužila jen jako pozadí, na němž se odrážely sociální rozpory doby. Pro jeho dílo jsou charakteristické ideje německého osvícenství, obdiv ke klasice i romantické vidění světa. Část jeho děl poznamenal nepříliš šťastný život, deprese, milostné zklamání i pocit osamocenosti.

Zatímco ve hrách, které aktuálně reagovaly na dobové problémy, sám Grillparzer kolísal od radikalismu ke společenskému kompromisnictví, tam, kde se mu podařilo pojmenovat určitý problém nadčasový, zůstal jeho autorský odkaz dodnes živý. Mezi tyto tituly patří i drama Vlny moře a lásky, které není jen tragickou historií jednoho milostného vztahu, ale autor zde nastoluje témata dodnes platná: otázku manipulace, rozpor povinnosti a svobodné vůle, střet rigorózního řádu s proměnlivostí a neuchopitelností lidského citu.  (…)

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)