Z deníku marnosti 1/38 (2003)

Dominik Pecka. Zvuková režie Roman Lang.

Čte Václav Baur

Premiéra 1. části 15. 9. 2003 (Rádio Proglas).

Pozn.: Kniha Z deníku marnosti vypráví o autorově pobytu ve vězení a jeho setkání s nejrůznějšími lidskými osudy. Čtivým a jednoduchým způsobem popisuje Pecka postoje a jednání spoluvězňů v tomto náročném prostředí a přináší řadu zajímavých postřehů i reflexí. Nemoralizuje, nestěžuje si a v jeho textu není ani stín zatrpklosti – svůj pobyt v žaláři přijal se stoickým klidem a jako kněz se snažil využít tuto životní zkušenost k pomoci těm, kteří potřebovali duchovní oporu.
Naše země se zdánlivě dobrovolně vydala na cestu spojenectví se Sovětským svazem a budování socialismu. Občané, kterým se to nelíbilo nebo kteří byli režimu nepohodlní, se brzy ocitli na okraji společnosti nebo rovnou za mřížemi. Takový byl také osud ThDr. Dominika Pecky (1895–1981), známého katolického kněze a středoškolského profesora, který za první republiky vedl a duchovně formoval generace moravských katolíků.
Jako publicista, překladatel a spisovatel vydal Dominik Pecka řadu děl pedagogických, filozofických, náboženských i beletristických. Jeho současníci i žáci si jej pro rozsáhlé vědomosti, horlivé kněžské působení i lidský a chápající přístup ke všem velmi vážili a vyhledávali jeho radu a duchovní vedení. Čtenáři si oblíbili Peckovy knihy pro jeho hluboký zájem o člověka, pronikavý pohled do bytostných hlubin lidského nitra, výborné postřehy i humorný nadhled, který byl autorovi vlastní.
Tento muž přirozeně nemohl uniknout zájmu Státní bezpečnosti a brzy po Únoru byl zatčen, odsouzen a posléze vězněn na Pankráci a ve Valdicích a krátce znovu na Mírově. Těsně před nástupem normalizace mu v červnu roku 1969 Cyrilometodějská bohoslovecká fakulta v Olomouci udělila čestný doktorát teologie.
(anotace)

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)