Taras Bulba 1/6 (1982-1983)
Nikolaj Vasiljevič Gogol. Dramatizace Anna Smetanová. Hudba Mlhoš Kafka. Zvukový mistr Radislav Nikodém. Dramaturgie Dagmar Jaklová. Stereoscénář a režie Alena Adamcová.
Osoby a obsazení: Taras Bulba, starý kozák (Petr Haničinec), Andrej a Ostap, jeho synové (Petr Štěpánek a Miroslav Moravec), jejich matka (Jana Dítětová), bandurista (Josef Patočka), Panočka (Jana Preissová), židovský kramář Jankel (Josef Kemr), košový Kirďaha (František Hanus), košový Neruda (Karel Houska), kozácký posel (Ladislav Trojan), lašský harcovník (Pavel Soukup), francouzský inženýr (Boris Rösner), Šilo (Miloš Hlavica), lach (Karel Heřmánek), lašský bohatec (Jiří Holý). Dále účinkují Blanka Blahníková, Miriam Kantorková, Alena Procházková, Věra Kubánková, Sylva Sequencová, Zdeněk Ornest, Vladimír Čech, Jan Faltýnek, Ladislav Nikodém, Pavel Pípal, Miloš Hlavica, David Vejražka a další.
Natočeno 1982-1983, převzato 1988. Premiéra 23. 4. 1983 – 29. 5. 1983.
Pozn.: Hrdinská epopej na oslavu vrcholné doby záporožského kozáctva, kteří jsou stateční, velkorysí, živelně veselí a oddaní svému lidu. Tímto obdobím je 16. – 17. století, kdy potomci uprchlíků bojují proti tatarským nájezdům a vedou osvobozenecký boj proti polské šlechtě.
Hlavní hrdina je kozáctvo samotné a díky přesnému vykreslení doby samotné, dokonce někdy až reportážního typu, cítíme při popravě krutost a nelidskost doby. Andrej při obléhání neznámého polského města přeběhne kvůli milované ženě k nepříteli, proto ho Taras Bulba prokleje a sám zabije. Po porážce zajmou Poláci i Ostapa, proto Taras podplatí dříve zachráněného Žida, kterého dříve zachránil, aby zařídil setkání se synem. Pak uvidí Ostapovu popravu a začne se mstít … Jenže i jeho čeká krutý konec. (anotace)
Lit.: Šulc, Viktorín: Hrdinská epopej. In Scéna 18/1983, s. 4 (recenze).
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Dobrý den, je to skutečně mono?