Pohádky o mašinkách (2002)

Pavel Nauman. Nezkrácená četba. Na titulu se spolupodíleli Pavel Neuman ml., Jan Hedervary, Jan Woitch, Jana Koudeláková, Kamil Lhoták ml., Karel Greif, Zdeněk Rytíř, Václav Neckář ml., Štefan Kratochvíl, Daniel Jenne a Kamil Lhoták im memoriam.

Čte Karel Greif.

Vydalo DTP Studio v roce 2002 jako audiopřílohu stejnojmenné elektronické knihy (1 CD).

Lit.: anonym: Pohádky o mašinkách In Packaging 2/2002/25 (recenze). – Cit.: Jak ten čas letí. V létě tomu bude již 22 let, co byl na tehdejších Československých státních drahách oficiálně ukončen pravidelný parní provoz. Dnešní děti a pomalu už i jejich rodiče znají dýmající a syčící ocelové oře už jen z obrázků, filmů a nostalgických jízd. Přesto parní lokomotivy dodnes zůstaly v srdcích stamilionů lidí v nejrůznějších podobách. V naší vlasti je jednou z nich beze sporu kniha od Pavla Naumana s názvem Pohádky o mašinkách. Pražské DTP STUDIO ji nedávno vydalo ve formě multimediálního setu, který spojuje kouzlo parních lokomotiv s počítačovou formou prezentace klasických literárních děl. Při jeho „čtení“ se do dětských let vrátil Ing. Martin Fořt.

Černokněžník Zababa a svět kouzelných lokomotiv

Pohádky o mašinkách vznikly začátkem druhé světové války a prvně vyšly nákladem Fr. Borového z Prahy v roce 1942, který patří k nejtemnějším obdobím našich dějin. Přitom jejich autor, Pavel Nauman, ani v nejmenším nedal najevo atmosféru tehdejší doby. Trochu nám ji přiblížil oskarový film Ostře sledované vlaky, který je dějově zasazen do stejného období a který byl natočen v Loděnicích, jež jenom kopec odděluje od tratě ze Smíchovského nádraží přes Zadní Třebáň do Berouna. Zmíněná dráha, po které autor pohádek jezdil ke svým rodičům do Všenor, vede ojedinělou krajinou překrásné Berounky. V době, kdy zde jezdily pouze parní lokomotivy, jsem po ní sám jezdil k babičce do Příbrami. Později jsem zde zažil motorovou a po té elektrickou trakci. Po silnici, vedoucí podél tratě, jsem jel prvně teprve loni a hledal jsem odpověď na otázku, proč cesta po asfaltu pro mě je tak velkým zklamáním. Byl jsem totiž ještě v zajetí černokněžníka Zababy a jeho kouzelných mašinek. Mnozí také nevědí, že v Pohádkách o mašinkách se prvně objevil název „nejvyšší pán železničář“, který se ujal a rozšířil nejen mezi železničáři.

Různé podoby legendárních pohádek

Pošesté vyšly Pohádky o mašinkách v roce 1967 v nakladatelství Československý spisovatel. Autor jejich šesté vydání přežilo devět let. Další vydání, v nákladu 20 tisíc výtisků, uskutečnil jeho syn, také Pavel, po téměř pětadvacetileté přestávce, ve spolupráci s Institutem pro středoevropskou kulturu a politiku. Součástí multimediálního setu DTP Studia je i knižní vydání Pohádek o mašinkách v úzkém formátu 105 x 210 mm. Položil jsem si je před sebe, spolu se zmíněným prvním vydáním a reedicí z počátku 90. let. Byť jde o různá knižní provedení, každé z nich plně respektuje kouzlo pohádek a parních mašinek. Ve všech vydáních magickou atmosféru doplňují ilustrace Kamila Lhotáka. Na to, že nepřehlédnutelnou součástí potřeb dnešní generace nejmenších se beze sporu stal počítač, pamatovali i vydavatelé multimediální kolekce, kteří na přiložený CD­ROM nahráli tyto nestárnoucí pohádky včetně ilustrací k nim. Na rozdíl od dospělých mají děti ke čtení knih na monitoru mnohem kladnější vztah. Zajímavým počinem, který rovněž obsahuje zmíněné „cédéčko“, je zvuková podoba celé knihy. Nejen děti, které ještě neumějí číst, ale i starší lenivější školáci si jistě rádi poslechnou profesionální hlas Karla Greifa, místy podbarvený autentickým i zvuky lokomotiv. Pro dospělé „fandy“ je set doplněn kolekcí detailních výkresů nejrychlejší československé parní lokomotivní řady 498.1, přezdívané Albatros, a několika jednoduchými počítačovými hrami. Zajímavá je i fotogalerie historických i současných kolejových vozidel. Možná jen velmi erudovaný odborník si povšimne menších nepřesností v popiscích k obrázkům.

Podobně jako parní lokomotiva dokázala spojit oheň a vodu, multimediální set pražského DTP Studia „Pohádky o mašinkách“ přivedl na jedno místo jak knihu v tištěné i elektronické podobě, tak i ojedinělé kouzlo pohádek a parních lokomotiv.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)