Zradení povstalci 1/3 (Zrazení povstalci, 2014)

Ján Bábik. Rozhlasový dokument. Zvuk Peter Pištek. Hudební spolupráce Matej Haász. Dramaturgie Táňa Kusá. Režie Laco Kerata.

Účinkují Martin Kaprálik, Laco Konrád, Přemysl Boublík a Ján Bábik.

Připravil Slovenský rozhlas pro RTVS v roce 2014 (2 x 55 min.). Repríza 29.-30. 8. 2015 (SRo 2 Rádio Regina). Repríza 3. dílu 29. 8. 2021 (SRo Rádio Devín,

D9ly: 1. Armáda – 2. Vianočná dohoda a Slovenská národná rada. – 3. Generáli.

Pozn.: Vo februári 1947 za zásluhy najmä počas bojov v druhej svetovej vojne boli do generálskych hodností povýšení pätnásti účastníci Slovenského národného povstania. Po komunistickom februárovom prevrate o rok neskôr zostal pôsobiť v armáde len jeden z nich. Štyria generáli (M. Ferjenčík, S. Korbel, I. Trebichavský a M. Vesel) sa zachránili emigráciou, ostatní boli prepustení z armády, degradovaní a mohli vykonávať len podradné práce. Šiesti generáli (M. Širica, V. Danielovič, V. Kováč, J. M. Kristín, P. Kuna a J. Marko) boli postavení pred súd a odsúdení na dlhoročné tresty, V. Danielovič vo väzení zomrel. Rozhlasový dokument Jána Bábika Zradení povstalci III – Generáli mapuje osudy slovenských generálov po februári 1948, rovnako ako aj život blízkych príbuzných hlavných vojenských veliteľov Povstania Květoslavy Viestovej a Jarmily Golianovej.

Lit.: anonym: Ján Bábik: Zradení povstalci. Tip na týždeň. In web SRo Rádio Pyramída, 23. 8. 2017  (článek). – Cit.:  Na Rádiu Pyramída si pripomíname 73. výročie najvýznamnejšej udalosti našich novodobých dejín – Slovenské národné povstanie. Mnohí súhlasia s takým hodnotením, iní sú zasa proti. Iróniou osudu je však skutočnosť, že komunistický režim, ktorý povstanie priam velebil, sa po prevzatí moci vŕšil na jeho hrdinoch.

Po komunistickom prevrate vo februári 1948 bolo veľa účastníkov SNP perzekvovaných, mnohí boli uväznení a niekoľkí aj popravení. Jedným z postihnutých bol aj štábny kapitán Gustáv Neštiak, odsúdený v roku 1955 na 19 rokov. Túto neznámu a tragickú stránku povojnových osudov účastníkov SNP sa rozhodol jeho vnuk, rozhlasový dokumentarista Ján Bábik, priblížiť prostredníctvom jeho denníka, spomienok i zvukových dokumentov.

Autor sa zaoberá aj osudmi ďalších povstaleckých dôstojníkov v 50. rokoch – Alexandra Kordu (odsúdený na doživotie, zomrel vo väzení), Andreja Petraška (odsúdený na sedem rokov), Michala Širicu (odsúdený na štyri roky), bratov Veselovcov, Milana (odsúdený na 16 rokov, po odvolaní na 22 rokov), Miloša (po roku 1948 prepustený z armády a celý život perzekvovaný) a Mirka (musel emigrovať) – jeho osud je veľkou iróniou. Mirko Vesel musel utiecť zo štátu za slobodu, ktorého bojoval a hľadať azyl v Nemecku, v štáte, proti ktorému bojoval.

Relácia Zradení povstalci – Armáda (2014) je prvou časťou voľného rozhlasového dokumentárneho cyklu o povojnovom prenasledovaní protifašistických bojovníkov. Autor Ján Bábik za ňu získal hlavnú cenu Literárneho fondu v kategórii rozhlasová publicistika.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)