Střílí v Darkovičkách dělo? (2008)

Dagmar Misařová. Dokument o tom, co se změnilo za 70 let v Areálu čs. opevnění v Hlučíně-Darkovičkách. Vypráví Jan Polášek, nestor českých bunkrologů, vlastenec, znalec vojenské historie a fanda techniky.

Natočeno 2007 (Český rozhlas Ostrava). Repríza 17.03.2008 (ČRo 2 Praha, 21:05 h.; 41 min.).

Pozn.: Nominace na Prix Bohemia Radio 2008 – kategorie Rok 2008 – rok osmičkových výročí.

Lit.: Misařová, Dagmar: Velký dokument 17. 3. In web ČRo, březen 2008 (článek). – Cit.: Dokument o tom, co se změnilo za 70 let v Areálu čs. opevnění v Hlučíně-Darkovičkách.
Vypráví Jan Polášek, nestor českých bunkrologů, vlastenec, znalec vojenské historie a fanda techniky.

Nestor českých bunkrologů Jan Polášek se i ve svých 85 letech aktivně podílí na obnově vojenských pevností. Uznávaný odborník na vojenské fortifikace denně čtyři hodiny dojíždí ze svého domova ve Studénce na Novojičínsku do Areálu československého opevnění v Hlučíně – Darkovičkách na Opavsku, a zpátky. „Pevnosti mě baví a jsem ukojený technicky a vlastenecky. Zdraví však pevnosti neprospívají. Je tam vlhko a zima a trpí hlavně klouby. Dříve jsem si po cestě zpíval, dnes jen poslouchám, jak mi vržou kolena. Člověka ale utěšuje, když vidí, že to baví desetitisíce lidí, kteří každý rok přijedou do Darkoviček,“ usmívá se vitální bělovlasý muž, který kvůli své zálibě absolvuje cestu vlakem, autobusem a více jak kilometr pěšky.

Poprvé se Jan Polášek ocitl na vojenské pevnosti na Opavsku před 70 lety. Už tehdy si prý vyhlédl několik objektů a snil o tom,že tam jednou bude muzeum, které bude připomínat naše prvorepublikové tradice. „Naše pevnosti jsou připomínkou technické a kulturní zdatnosti českého národa,který se chtěl bránit a byl připraven se bránit,“ prohlásil.

Areál československého opevnění v Hlučíně – Darkovičkách je podle Jana Poláška první, nejdokonalejší a jediná vojenská technická památka svého druhu na světě. Jeho součástí jsou tři pevnosti. Objekt s názvem Alej je také Poláškovou zásluhou kompletně zrekonstruovaný do stavu, ve kterém byl v roce 1938, včetně vnitřního vybavení zbraněmi a technikou. Bývalý náměstek v krajském filmovém podniku, který místo odchodu do penze začal pracovat v muzeu, aby se mohl věnovat svému koníčku, nyní rekonstruuje pevnost Obora.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)