Hlas ze šumavské pouště (2009)
Marie Poláková. Příběh pátera Františka Nováka (1922 – 1985), který na faře v Kašperských Horách vychoval či ovlivnil celé generace mladých lidí. Redaktor Michal Lázňovský. Hudební spolupráce Eva Nachmilnerová. Zvuk Tomáš Gsölhoffer. Dramaturgie a režie Michal Lázňovský.
Hovoří kardinál Miloslav Vlk, PhDr. Vladimír Horpeniak, Marie Beranová, Marie Fuckerirer, Karel Fuckerirer, Stanislav Slavík, Ing. Jiří Reindl, Ing. Jan Pečený, Vladimír Procházka, Václav Diviš a Adolf Pintíř.
Natočeno v roce 2009. Premiéra 25. 3. 2009 (60 min.). Repríza 27. 11. 2013 (ČRo 3 Vltava, 21:45 h.), 1. 4. 2015 (ČRo 3 Vltava, 21:45 h).
Pozn.: V dokumentu jsou použité amatérské záznamy kázání F. Nováka.
Lit.: Poláková, Marie: Hlas ze šumavské pouště – páter František Novák. In web ČRo, březen 2009 (anotace). – Cit.: Marie Poláková ve svém radiodokumentu Hlas ze šumavské pouště skládá zvukový obraz pozoruhodné osobnosti patera Františka Nováka, který působil (původně za trest) jako farář v pohraničních Kašperských Horách od roku 1951 až do roku 1985. Přes nepřízeň doby dokázal tento kněz najít prostor k duchovnímu působení mezi lidmi. Byl vnímán jako charismatická osobnost, neustále se vzdělával, miloval krásnou literaturu a dovedl oslovit jak věřící, tak i nevěřící. Zvlášť silný vliv měl na mládež, a tak se s jeho přispěním vydala ze srdce Šumavy do světa řada lékařů, muzikantů i budoucích kněží. Pater František Novák se stal příkladem člověka, který dokázal proměnit trest v poslání.
Marie Poláková ve svém dokumentu Hlas ze šumavské pouště podnikla pouť, jejímž cílem je připomenout jedinečnou osobnost patera Františka Nováka (1920-1985). Protagonista dokumentu se stal farářem v Kašperských Horách v roce 1951 vlastně za trest. Dostal na vybranou – farnost ve vysídlené pohraniční oblasti anebo věznici na Borech. Z výpovědí pamětníků a historiků, ale také z jeho citovaných kázání před námi postupně vyvstává obraz člověka, který dovedl trest proměnit v poslání. Pater František Novák, nazývaný také „arciděkanem šumavským“, se stal velkou oporou obyvatel v pohraničním regionu v dobách totality. Ve svých farnostech pečoval nejen o uchovávání kostelů, far, církevních obrazů a plastik, ale především duchovních a mravních hodnot. Byl také nadaným řečníkem. Dokázal své spoluobčany ve zlých časech povzbudit, v jeho kázáních často zaznívala slova ‚nebojte se’. Věnoval se velmi soustavně mladým lidem a mnohé z nich přivedl na cestu vzdělanosti. Podařilo se mu mimo jiné udržet i prastarou tradici mariánské pouti. Pater František Novák působil v Kašperských Horách až do své náhlé smrti v roce 1985. Je příkladem člověka, který pomohl udržet živou duchovní tradici i v dobách nejtvrdšího tlaku komunistického režimu. Součástí dokumentu jsou i ukázky z amatérských záznamů jeho kázání. Další svědectví o odkazu patera Františka Nováka je možné najít v knize historika dr. Vladimíra Horpeniaka Slova přátelům.
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku