Hra o slobode (Hra o svobodě, 2009?)
Štefan Králik. Rozhlasová úprava Martin Jaroš. Hudební spolupráce Lýgia Vojtková. Zvuk Peter Janík, Stanilav Kaclík. Dramaturg Vladimír Holan. Režie Peter Jezný.
Osoby a obsazení: Viktória (Anna Javorková), Júlia (Eva Matejková), Rómeo (Štefan Kožka), Tenebro (Jozef Vajda), prezident (Leopold Haverl), hlavní porotce (Ján Galovič). Dále účinkují Peter Marcin, Jozef Šimonovič, Vladimír Minarovič, Ivan Laca, Peter Jezný, Ján Valentík, Ľubo Roman, Viera Richterová, Michal Gučík, Ivan Romančík, Juraj Slezáček.
Pozn.: Hra začína autorovou víziou medzi nebešťanmi na „najvyššom súde“, ktorý má rozhodnúť o vine
či nevine jednej ženy… Hoci je to jedna z prvých autorových prác, patrí medzi jeho najzaujímavejšie. Vznikla ešte v roku 1948 a iba zriedkavo sa dostala k divákovi. Autor sa v modelovej situácii všeľudského súdu zamýšľa nad tými najvšeobecnejšími otázkami ľudského bytia, a preto si v hre nevyhnutne kladie otázky – čo je to vina, kde sa dobro mení na zlo, a zlý čin sa stáva osožným, ako hodnotiť ľudské počínanie, kde je pravda, a na čej strane sa skrýva..? (anotace)
O autorovi: Štefan Králik (1909-1983) – literárne začal tvoriť až po dovŕšení tridsiatky, po získaní skúseností z lekárskej praxe a zhodnotení zážitkov z detstva. Debutoval na ochotníckom javisku hrou Mozoľovci (1942) z dedinského prostredia. V hre Trasovisko (1944) rieši závažné psychologické problémy v živote dedinského človeka. Do centra úsilí slovenskej drámy a profesionálneho divadla v povojnových rokoch prenikol hrou Posledná prekážka (1946). Ďalšími jeho dramatickými prácami bola Hra bez lásky (1946) a Hra o slobode (1948), Buky podpolianske (1949), Horúci deň (1951) a Svätá Barbora (1953). Po dlhšom odmlčaní sa vrátil k dramatickej tvorbe v 70. rokoch, a to hrami Vojenský kabát Jura Jánošíka (1970), Rebel (1975), Margaret zo zámku (1974), Krásna neznáma (1976).
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku