Z klokaní kapsy aneb Pohádky před spaním (2001)
Dáša Bláhová. Pohádky na motivy lidových pověstí původních obyvatel Austrálie. Hudba Jaroslav Kováříček. Aranžmá a nahrávka písniček Milan Dvořák. Režie a dramaturgie Helena Štáchová.
Vypráví Dáša Bláhová.
Nahráno ve studiu MI 91 v říjnu 2001. Vydalo vydavatelství Lotos v roce 2001 (1 CD,1 MC, LT 0114-2 831, 58:26).
Obsah: 1. Něžná písnička a úvod, 2. Mléčná dráha, 3. Austrálie, 4. Žába rosnička, 5. Mušle obrovská, 6. Chobotnice a vodní krysa, 7. Proč ryby nežijí v suchu, 8. Slunce a měsíc, 9. Jak vzniklo světlo, 10. Jak vznikl oheň, 11. Jak přišlo sucho, 12. Mrak, blesk a hrom, 13. Duha, 14. Černá labuť a papoušek Rozela, 15. Bílý papoušek Kakadu a Něžná uspávanka.
Lit.: (ap): Dáša Bláhová: Z klokaní kapsy aneb Pohádky před spaním. In Týdeník Rozhlas 6/2002, 28. 1. 2002 (anotace). – Cit.: Ze svého téměř dvacetiletého pobytu v Austrálii vytěžila (někdejší česká) herečka a autorka Dáša Bláhová (na snímku) knížku australských pohádek, které nedávno vyšly knižně a nyní i na CD a audiokazetě. Nazvat půvabná a rozhodně nevšední vyprávění pohádkami však patrně není zcela přesné, spíš jde o osobitou úpravu mýtů a lidových pověstí původních obyvatel Austrálie, kteří si pomocí příběhů – většinou o převtělování – vykládali svět a vznik života na zemi. Autorka, která texty také interpretuje, si je ovšem vědoma, že jsou poněkud nezvyklé a žádají si výklad. Také jej hned v úvodu poskytuje. A poté už následují bájné příběhy australských Aboridžinů; Dáša Bláhová je čte působivě, živě, se smyslem pro podivuhodný svět přírody i hemžení života v něm. Tu a tam obohatí přednes písničkou (hudba J. Kováříček). Vzhledem k značné exotičnosti textu by však interpretace příběhů snad zasloužila volnější tempo a především pak delší pauzy mezi jednotlivými částmi, aby je malí posluchači dokázali „vydýchat“. I tak je tento kompakt vhodný především pro starší děti.
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku