Cimršantán & Cimrman v Novém světě (1999, 2002)

Salón Cimrman. Scénář Jiří Šebánek. Režie Martin Rek. Hraje Skupina Radka Krampla (Radek Krampl, Vladan Malinjak, Pavel Razím, Vít Švec). Remastering R. C. Atelier, Roman Cejnar. Cover design Dan Vlachynský.

Účinkují Jiří Šebánek, Miloň Čepelka, Martin Zákravský a Karel Bartoníček.

Natočila Česká televize v roce 1999. Vydal František Rychtařík ve spolupráci s Českou televizí v roce 2002 (1 CD, FR 0041-2, 74:11).

Obsah: 1. Smíchu zdar (1:50), 2. Kdy, proč a jak vznikl Cimršantán (2:30), 3. Dítě štěstěny (2:12), 4. Cimrmanovy unikáty a jednohubky (8:19), 5. Klokankán (1:46), 6. Komu byl určen Cimršantán? (1:19), 7. Hospoda U šilhavého okouna (1:56), 8. Vznik prvních seriálů (6:19), 9. Zipy (2:13), 10. Vraždy ve Vídni (1:56), 11. Vídeňská krev a plzeňské pivo (2:19:), 12. Výslechy (5:06), 13. Perpetuum debile (3:53), 14. Cesta do Ameriky (5:58), 15. Objev pohřbu žehem (3:38), 16. Svaz přátel žehu (3:47), 17. Spolupráce Járy Cimrmana s Edisonem (5:16), 18. Maryša v New Olomouci a v New Yorku (11:23), 19. Maryshow (2:17).

Pozn.: Jeden z původních badatelů po odkazu českého velikána Járy Cimrmana, Jiří Šebánek, uvedl výsledky své dlouholeté cesty po stopách génia v televizním pořadu Salon Cimrman. Celý projekt byl natáčen v Nostalgickém klubu v Šemánovicích a v loňském roce uveden Českou televizí na obrazovky. Ze sedmi pořadů, které Česká televize odvysílala, jsou na tomto albu první dva, tedy Cimršantán a Cimrman v Novém světě. S Jiřím Šebánkem účinkují i další hudebníci a umělci, v čele s vynikajícím cimrmanologem Miloněm Čepelkou. Dá se předpokládat, že postupně uvedeme na trh všechny odvysílané díly. Album vyšlo 5. 5. 2002 k výročí Pražského povstání v roce 1945, na kterém již bohužel Jára Cimrman neměl podíl.
Exkurze badatelského týmu do kabaretu Járy Cimrmana s ukázkami Mistrovy písňové tvorby. Na přelomu století neměla česká menšina ve Vídni na růžích ustláno. Dá se říci, že měla ustláno spíše na chudobkách. Tehdy byla vůbec těžká doba… Není divu, že vídeňským Čechům nebylo příliš do smíchu. někdy jim nebylo ani do pláče. Většinou jim nebylo do ničeho. A právě v téhle mizérii si předseda české obce vídeňské, bratr Jindřich Bruder, nechával přešít kalhoty u krejčího, Járova otce… Cimršantán zahájil činnost na podzim roku 1900 v hostinci české menšiny ve Vídni. Od samého počátku byl určen širokým vrstvám obecenstva. Intelektuálů bylo tehdy mezi vídeňskými krajany ještě poskrovnu, a tak Cimrman musel, chtě nechtě, s laťkou náročnosti v repertoáru hodně dolů…
(anotace 1. části)
Seminář badatelského týmu o působení Járy Cimrmana na severoamerickém kontinentu s ukázkami dosud neznámých Mistrových objevů.
Mistr přicestoval poprvé do Spojených států na palubě německého parníku Ludendorff. Vyplul z Terstu 10. října 1871, hned na druhý den po vypuknutí světoznámého požáru Chicaga, aby o této katastrofě napsal přímou reportáž pro časopis vídeňského požárního sboru das Feuer. Po dvaatřiceti dnech plavby přestoupili v New Yorku do vlaku, a když vystoupil na peróně bývalého nádraží v Chicagu, zjistil, že přijel s křížkem po funuse. Z požáru století zbyly jen hromady popela. A opět došlo k tomu, co se u Cimrmana stalo pravidlem – že totiž sledováním jistého cíle došel k cíli úplně jinému..
. (anotace 2. části)

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)