Mŕtvemu pole, smrti les (Mrtvému pole, smrti les, 1965)
Ján Krimlák (= Juraj Váh). Původní detektívní rozhlasová hra. Zvuková realizace Ervín Eisler. Režie František Brestovanský.
Osoby a obsazení: kapitán Kraus (Marián Gallo), poručík Čapek (Ivan Mistrík), nadporučík Križan (Vladimír Durdík), podporučík Ivák (Anton Korenči), strážmistr Kyška (Juraj Šebok), okrskář z Uľan, nadstrážmistr (Ondrej Košút), Ján Kubík (Ondrej Jariabek), Oboňová (Terézia Hurbanová), Lyčková (Emília Haľamová), Viliam Suchomel (Juraj Paška), Dezider Nagy (Jozef Šimonovič), Jozef Marček (Karol Skovay), Brežny (Gejza Slameň), úřednice (Mária Úradníčková).
Nastudoval Československý rozhlas Bratislava v roce 1965. Československá premiéra 12. 6. 1965 (Československo I., 19:00 h., 58 min.) Slovenská premiéra 15. 7. 1965 (Bratislava, 20:00 h.). Repríza 24. – 27. 7. 2023 (SRo 8 Rádio Litera).
Lit.: Vdovják, Ján: Mŕtvemu pole, smrti les. In Rozhlas a televízia, vyd. 29, roč. 21, str. 7 (článek). – Cit.: Ján Krimlák (pseudonym autora Juraja Váha) nám vo svojej rozhlasovej detektívnej hre Mŕtvemu pole, smrti les predstaví poručíka Čapka a podporučíka Iváka. Títo dvaja detektívi musia vyšetriť záhadnú vraždu, ktorá sa stala pred niekoľkými mesiacmi v jednej malej dedinke a nájsť páchateľa. Príbeh je zasadený do roku 1960.
V malej dedinke v Úľanoch našiel traktorista mŕtveho muža. V mŕtvom poznali Antona Oboňu. Zavraždený bol ťažkou skalou. Kto mal záujem na smrti Antona Oboňu? Všetci o ňom vypovedali: tichý, poriadny človek. Vzorný manžel a otec. Výborný pracovník. Presný a dochvíľny. Keď poručík Čapek a podporučík Ivák prevezmú tento prípad, všetky stopy sú už zahladené. Veď od smrti ubehlo niekoľko mesiacov. Kde začať? Kto bol vlastne Anton Oboňa? Zatiaľ o ňom vedia veľmi málo. Kde hľadať motívy k vražde? Prvá stopa ukazuje, že Oboňa často menil zamestnanie, hoci všade s ním boli spokojní a chválili ho. Prečo nevydržal pracovať dlhšie na jednom mieste? Jeho manželka hovorí, že Anton rád chodieval do hory na hríby, ale vraj málokedy dačo priniesol. A práve pod tou horou ho našli mŕtveho. Ale v tej hríby nerástli. Je tam kamenistá pôda. Prečo Oboňa chodil stále do hory, ktorá sa mu jedného večera stala osudnou? Prečo chcel, aby si manželka nechala dievčenské meno?
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku