Stoletý hlas Karla Högera – macešský rozhlas?
Přemysl Hnilička
17. června 2009 uplyne již rovných sto let od narození českého divadelního, filmového, televizního a rozhlasového herce Karla Högera. Je to vskutku stěží uvěřitelné, protože jeho herecký projev, již v létech padesátých až sedmdesátých tak moderní, dodnes působí, jakoby herec nikdy neodešel.
Jeho filmová či divadelní práce je již sdostatek známa a zajistila mu popularitu u všech generací diváků. Rozhlasová práce však pro něj byla záležitostí srdce; dokázal jí věnovat velkou část svého času, talentu i náročné práce. Jeho herecké výkony před mikrofonem by zasloužily samostatnou a rozsáhlou studii a také digitalizaci na zvukových nosičích (dobrou práci v tomto směru dělá samozřejmě Supraphon a Radioservis).
Proto překvapí, že Český rozhlas se k výročí „svého“ herce zachoval téměř macešsky; ve „výročním“ týdnu z Högrovy tvorby spatříme v rozhlasovém programu pouze četbu z Těsnohlídkova románu o lišce Bystroušce (1962) a obnovenou premiéru dokumentu z roku 1983. Vzhledem k rozsáhlosti odkazu, který pro Český rozhlas Karel Höger zanechal, bychom očekávali přece jen větší zájem, případně obnovenou premiéru některé rozhlasové hry, která již léta nezazněla rozhlasovým éterem.
Vedle Antonína Zíba neexistoval snad v rozhlase herec, který by věnoval tomuto médiu více své energie a hereckého umu. Je proto škoda, že Český rozhlas jeho práci tak málo oslavil.
(Edit: Zjistili jsme ještě, že v rámci Hajaji odvysílal ČRo 2 Praha Ladova Mikeše v Högrově podání – ovšem v programu bez udání interpreta! Dále v prázdninovém provozu Fonogramů proběhl kompletní pořad Chvilky v zákulisí z roku 1959, v němž Höger hovoří. Stále se však nemůžeme zbavit pocitu, že je to málo…)
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku