Po pěti sté na Zelný rynk

„Když se řekne Zelný rynk, vzpomenu si na Leoše Janáčka, který tam chodíval naslouchat lidové mluvě prodavaček,“ prohlásil spisovatel Jan Trefulka v anketě, kterou natáčím už léta. Překvapuje vás, že natáčení ankety trvá tak dlouho? Tato průběžná anketa je specialitou a kořením literárně-publicistického magazínu Zelný rynk, který Český rozhlas Brno vysílá od roku 1996 a který se v sobotu 7. ledna dočká svého 500. vydání.

Leckoho udiví, že pod názvem Zelný rynk se skrývá hodinový pořad, který jednou týdně přináší fejetony, eseje, úvahy a seriály předních spisovatelů, psychologů, sociologů, ekologů i začínajících tvůrců. Rozhovory a reportáže mapují moravská nakladatelství, divadla, časopisy, klubovou scénu, festivaly. Součástí magazínu jsou ukázky z nových knih, memoáry, rubrika Literární výročí. Setkáte se s nahrávkami nezávislé hudební scény i s hosty, kteří reprezentují různé alternativy životního stylu, filozofie, náboženství a umělecké tvorby.

Právě Zelný rynk je symbolem Brna, jak říká herec a režisér František Derfler: „Zelný rynk je místo magické. Kdysi jsem tam v nočních hodinách plaval v kašně a neznámý tulák v dlouhém kabátě k tomu hrál na pilu.“ Herec Ladislav Lakomý si Zelný rynk spojuje s divadlem Reduta, kde léta hrával, a Moravským zemským muzeem. Pro režiséra Petra Oslzlého je Zelný rynk „nádherné místo, v jehož středu je kašna Parnas Fischera z Erlachu, místo, které je živým tržištěm a na jehož okraji, jako je to v logice věci, se ocitá divadlo, a to Divadlo Husa na provázku.“ Abychom nezapomněli na básníky! „Při Zelném rynku se mně vybavuje zapomenutá Halasova básnička o Brnu z roku 1938, kde je řeč o té velekašně a soše bohyně Pomony na této kašně,“ svěřuje se spisovatel Ludvík Kundera. Překladatel a dramatik Antonín Přidal dodává: „Pro mě je Zelný trh představa spojená s květy, listy, nejrůznějšími odstíny zeleně, prostě to klenotnictví, o kterém píše Oldřich Mikulášek v básni, kde se mu všechna zelenina nabízená na stáncích mění v drahokamy.“

Tím vším je Zelný rynk, literárně-dramatických souvislostí je až až. Stejnojmenný rozhlasový magazín otevírá dveře do všech pater kultury: od undergroundu po akademické kruhy. Neomezuje se na Brno a vždy se ujímá těch „na okraji“. Proto byl roku 2000 odměněn Cenou programového ředitele Českého rozhlasu jako „pořad roku“.

V sobotu 7. ledna v 17 hodin zazní reportáž Markéty Pilátové z Brazílie, rozhovor s Janem Matuškou o překládání tibetského básníka Milaräpy, seriál Danuše Kšicové Mýty v cestopisech do Svaté země a další příspěvky.

ALENA BLAŽEJOVSKÁ

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)