Osvobozující krása malých věcí 1/7 (2009)

Bohuslava Bradbrooková. Uprchlická odysea z Prahy do Cambridge. Vybral a připravil Ivan Němec. Dramaturgie Olga Jeřábková. Režie Petr Dufek.

Účinkuje Taťjana Medvecká.

Připravil ČRo Brno v roce 2009. Premiéra 20. – 28. 7. 2009 (ČRo 2 Praha, celkem 189 min.). Repríza 1. dílu 19. 6. 2019 (ČRo Plus, 23:33 h.) v cyklu Radiokniha.

Pozn.: Bohuslava Bradbrooková, spisovatelka a literární historička, se narodila krátce po skončení I. světové války ve Valašském Meziříčí. Vystudovala češtinu a angličtinu na pražské filozofické fakultě Univerzity Karlovy a po získání doktorátu uprchla před klimatem poválečného komunistického režimu za hranice. Spisovatelka, kterou život na dlouhá léta zavál daleko od vlasti, je mimo jiné autorkou monografie o Karlu Čapkovi, a to vůbec první, která byla vydána v Anglii. Tam Bradbrooková zakotvila po své poválečné emigraci, provdala se a své rodné příjmení „Nečasová“ vyměnila za manželovo „Bradbrook“. Monografie, kterou autorka posléze přeložila do své mateřštiny, vyšla u nás před dvěma roky pod názvem „Karel Čapek – hledání pravdy poctivosti a pokory“. Podtitul knihy vystihuje i životní filosofii samotné autorky. Bradbrooková prožila bohatý, ale nelehký život. Její cesta za uplatněním v cizině byla těžší než tušila. (anotace)

Lit.: anonym: SERIÁL. Bohuslava Bradbrooková: Osvobozující krása malých věcí. In web ČRo Plus, 20. červen 2019 (článek). – Cit.:  V poutavé životopisné knize s podtitulem Uprchlická odysea z Prahy do Cambridge vypravuje Bohuslava Bradbrooková o svém odchodu do exilu, ve kterém  strávila značnou část svého života.

Autorka (*1922), rodným jménem Nečasová, se narodila ve Valašském Meziříčí. Po studiích na učitelském ústavu přešla na pražskou Filozofickou fakultu, kde absolvovala obor čeština-angličtina.

Státní zkoušky skládala po únorovém převratu v roce 1948 a záhy poznala, jakou moc má komunistická ideologie. Když v roce 1952 ukončila doktorské studium, rozhodla se pro emigraci, protože chtěla, „aby se lidé na Západě dozvěděli, co u nás komunisté dělají“.

Svůj domov opouštěla v době, kdy už byla hranice přísně hlídaná, takže se riskantní útěk neobešel bez dramatických momentů. Nemálo svízelných situací zažila i po přechodu do Rakouska, kde musela čekat, až se její vysněný cíl – odchod do Velké Británie – naplní.

V živém vyprávění zobrazuje autorka drsné životní podmínky v uprchlických táborech a obtíže při hledání práce, která by jí zajistila aspoň základní obživu. Po vleklém a vyčerpávajícím vyřizování všech potřebných formalit se jí nakonec podařilo odjet na Britské ostrovy.

Výrazné změny do jejího života přinesl sňatek s literárním historikem F. W. Bradbrookem a pedagogické působení na univerzitách ve Walesu a Cambridgi. Stala se významnou propagátorkou české literatury a první autorkou, která v Anglii vydala monografii o Karlu Čapkovi. Do vlasti se vrátila v roce 2007, zemřela v únoru 2019.

Sedmidílnou četbu z knihy Osvobozující krása malých věcí v dramaturgii Olgy Jeřábkové připravil Ivan Němec a pod režijním vedením Petra Dufka v ní účinkuje Taťjana Medvecká.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)