O výchově (200?)
Marcus Fabius Quintilianus. Překlad Alena Hakenová. Připravil Václav Cibula. Režie Jan Tůma.
Účinkuje Josef Somr.
Natočeno 200? (14 min). Repríza 6. 11. 2016 (ČRo 3 Vltava, 6:35 h.) v cyklu Etická knihovna.
Pozn.: K vrcholům pedagogického snažení ve starém Římě patřila také výchova k umění správně a přesně promluvit, čili výchova a vzdělání řečníka. Umění řečnické tehdy zcela nutně potřeboval nejen filosof, ale i politik, státník, vojevůdce, vlastně každý člověk, který vystupoval před veřejností. Jediný dochovaný římský spis, který si všímá otázek výchovy se zabývá právě výchovou řečníka. Tento spis nazvaný Dvacet knih o výchově řečníka pochází z posledních let prvního století našeho letopočtu a jeho autorem je římský rétor Marcus Fabius Quintilianus. Jeho dílo se dotýká nejen mnoha základních otázek metodických a pedagogických, ale i etických. Quintilianus se snaží vychovat řečníka především jako člověka čestného, bezúhonného, s důkladným všeobecným vzděláním v nejrůznějších oborech. Jeho spis měl velký vliv i na pozdější pedagogy, zejména v době humanistické. O jeho názory se opírá a často ho cituje například Jan Ámos Komenský. (anotace)
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Ohlášení:
K vrcholům pedagogického snažení ve starém Římě patřila také výchova k umění správně a přesně promluvit, čili výchova a vzdělání řečníka. Umění řečnické tehdy zcela nutně potřeboval nejen filosof, ale i politik, státník, vojevůdce, vlastně každý člověk, který vystupoval před veřejností. Jediný dochovaný římský spis, který si všímá otázek výchovy se zabývá právě výchovou řečníka. Tento spis nazvaný Dvacet knih o výchově řečníka pochází z posledních let prvního století našeho letopočtu a jeho autorem je římský rétor Marcus Fabius Quintilianus. Jeho dílo se dotýká nejen mnoha základních otázek metodických a pedagogických, ale i etických. Quintilianus se snaží vychovat řečníka především jako člověka čestného, bezúhonného, s důkladným všeobecným vzděláním v nejrůznějších oborech. Jeho spis měl velký vliv i na pozdější pedagogy, zejména v době humanistické. O jeho názory se opírá a často ho cituje například Jan Ámos Komenský.