Natočte si rozhlasovou hru!
Lákalo vás někdy zkusit práci rozhlasového režiséra? Německý web Hoerspielbox vám k tomu poskytne řadu užitečných technických nástrojů. Stránky vznikly s podporou rozhlasové stanice Sender Freies Berlin, která chce se zvláštním zřetelem na děti a mládež umožnit uživatelům Internetu vytvořit vlastní rozhlasovou minihru nebo ozvučení vlastní webové stránky ve formátu MP3. Tím nejpodstatnějším, co stránka nabízí, je unikátní internetový zvukový archiv, který obsahuje na tisíc zvuků ve zvukových souborech k volnému stažení.
Nabídka archivu je rozšířena o volný zvukový software od MP3 přehrávače až po zvukový editor, který učiní z vašeho počítače domácí rozhlasové studio. Sebelepší technické vybavení ovšem z nikoho ještě tvůrce neudělalo. S tímto vědomím je připraven na webu archiv zvukových miniatur od profesionálních autorů, kde lze hledat inspiraci. Audiominiatury vytvořené s podporou tohoto webu, mohou jejich autoři posílat do Sender Freies Berlin a mají šanci, že budou zařazeny do pořadu „Sound Rules“ – aktuality ze světa zvukového umění“. Tento hodinový (!) pořad se vysílá každý poslední pátek v měsíci.
Sender Freies Berlin spolu s berlínskou uměleckou akademií uspořádaly v rámci festivalu z 2000 soutěž pro děti a mládež o nejlepší audiominiatury. Téma soutěže bylo Nejlepších pět minut v historii lidstva. Pět oceněných audiominiatur najdete na stránkách hoerspielboxu v sekci Pool (odtud do rubriky Aktionen). Vítězná práce Inga Kottkampa zní překvapivě profesionálně a její sdělení je dostatečně čitelné i s pouhou znalostí několika německých slov. Autor svou miniaturu nazval Nejlepších posledních pět minut v posledních 25-ti letech historie lidstva. Paměť historickou transformoval Kottkamp do paměti zvukové a jeho koláž složená zejména z úryvků popových písniček vytváří působivý metaforický obraz doby. Audiominiatura Inga Kottkampa trvá 3 minuty a 3 vteřiny a byla vytvořena ve formátu MP3. Po úspěchu soutěže prý v Sender Freis Berlin uvažují o soutěži nové.
Vážená britská stanice BBC patřila v oblasti rozhlasové hry a jejího inscenování vždy k rozhlasovým velmocím. Podobnou hru, jakou uvedla v premiéře před několika dny, však ještě nikdy v historii nevysílala. O tomto originálním projektu se v deníku The Guardian rozepsal publicista Sean Dodson.
Připravovat čtyři roky půlhodinovou rozhlasovou hru, to už je nezvykle dlouhá doba Ledaže byste vytvářeli unikátní rozhlasové drama, které má na bilión obměn. Einsteinova teorie, že Bůh ve vesmíru nic nevsadil na náhodu je tématem rozhlasové hry nazvané Wheel of Fortune Kolo štěstí, která je první interaktivní rozhlasovou hrou v historii BBC. Díky tomu, že bylo Kolo štěstí vysíláno současně na Internetu a na stanicích Radio 3 a 4, dávalo svým posluchačům unikátní možnost, aby se sami ve třiceti minutách pohybovali po možných odbočkách linky vyprávění, a tak nabídlo neuvěřitelných 94 biliónů různých variant příběhu.
Ačkoliv toto číslo vypadá na první pohled jako přehnané, je tomu skutečně tak. Tvůrci totiž napsali titul Kolo štěstí hru jako tři samostatné, ale zároveň se motivicky překrývající hry. Každá hra je přitom rozdělena do 23 jednominutových sekvencí, na jejichž konci je hlasovým signálem posluchač vyzván, aby pokračoval v příběhu podle vlastní volby. Posluchač může buď pokračovat v poslechu hry, nebo přepnout na jinou z ostatních dvou. Čistě matematicky tak vzniká 94 biliónů možností dvacátá třetí mocnina z čísla 3.
Kolo štěstí je hrou o náhodě, v níž se propojuje vzrušující atmosféra kasina s chladnou matematikou. Zkušený autor Nick Fischer přivedl na scénu trojici postav – profesionálního hráče, profesora a hackera, kteří se zároveň pokoušejí vzepřít božím i Ensteinovým zákonům, aby objevili systém, jak vyhrávat v ruletě. Hra dokonce nabízí víc než uživatelskou interaktivitu moderních počítačových her. Posluchači bezprostředně proměňují příběh hry, spoluvytvářejí její syžet, když přepnutím vypínače způsobí, že stejné postavy začnou hovořit a jednat jinak a navíc v jiném vysílání.
„Doufáme, že posluchači, kteří nemají přístup k Internetu nebo nevlastní dvě rádia, si při poslechu hry poradí tak, že si stanice naladí na předvolby a pak budou jednoduše přepínat“, prohlásila před premiérou režisérka Marianne Nancarow.
Jednoduchý nápad a rozhlasový přijímač umožnil dosáhnout rozhlasovým posluchačům stejnou úroveň interaktivity, jakou mají uživatelé Internetu vyjma toho, že na dvou rozhlasových kanálech lze současně vysílat pouze dvě hry. To vyřešili v BBC tak, že hru vysílali ve dvou následujících nocích. První noc se na Rádiu 3 vysílal hackerův příběh a na Rádiu 4 příběh hráčův. Ten se vysílal i následující noc, pro změnu na Rádiu 3, zatímco na Rádiu 4 zněl příběh profesorův. „To posluchačům umožňuje, znovu slyšet některé scény z předchozího večera, ale v jiném řazení,“ vysvětlila režisérka Nancarrow.
„Protože hru uvádíme zároveň v terestriálním rozhlasovém vysílání, zvolili jsem formu 30-ti minutové hry. Máme zjištěno, že to je maximální stopáž, kterou jsou posluchači u takové hry ochotni přijmout. Tvorba interaktivní rozhlasové hry byla někdy logistickou noční můrou.“, pokračuje Nancarrow. Příprava scénáře i redakce byly daleko pracnější a vyšly dráž, než příprava tří samostatných rozhlasových her. Redakce her zabrala třikrát tolik času než obvykle, ale pokračování a navazování her způsobila nejednou tvůrcům bolest hlavy. Nejvýstižněji to vyjádřil autor scénáře Nick Fischer: „Atomové částice mohou být sice zároveň na dvou místech najednou, ale postava nikdy.“
Všechny předcházející okolnosti vysvětlují, proč produkce půlhodinové hry trvala čtyři roky. „Bylo to více, než se nám libilo“, připouští režisérka Nancarrow. „Na druhou stranu – byl to opravdu velký a neobvyklý projekt a vyžadoval zapojení více než jedné stanice. A neměli jsme ani k dispozici potřebnou technologii.“ Datum premiéry, původně ohlášené na duben, bylo vzhledem k letošním volbám ve Velké Británii přesunuto až na 19. a 20. září. Online verze hry by měla být celý měsíc k dispozici na Internetu, delší archivaci autorská smlouva neumožňuje. Ještě před premiérou hry si návštěvníci webu Radia 4 mohli princip hry vyzkoušet na krátké ukázce.
Uvedením interaktivní rozhlasové hry Kolo štěstí BBC prokazuje svůj hlubší zájem o rozvoj vysílání na Internetu. Oponuje tak nyní častým předchozím výtkám novinářů a veřejnosti, že na dráze do digitální budoucnosti viditelně zaostává za soukromými rozhlasovými stanicemi.
Hynek Pekárek, 24.09.2001
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku