Jessie a Morgiana (2009?)

Alexandr Grin. Úryvek z románu. Čte Marián Grebáč.

Natočeno 2009 (?). Repríza 1. 2. 2017 (Rádio Litera, 7:45 h.).

Pozn.: Alexandr Grin, popredný predstaviteľ ruskej romantickej literatúry, viedol tulácky život. Bol nádenníkom, prístavným robotníkom, kresličom, pisárom, zlatokopom, rybárom, lodníkom. Skúsil v živote všetko: poznal hlad, biedu, trpkosť omylov, peklo porážok i slasť víťazstiev.
Hľadal a nenachádzal, hľadal aj našiel a pritom vystríhal: „Nikdy sa neľakajte omylov.“ Potreba nezvyčajnosti, ktorú Grin považoval za jednu z najsilnejších potrieb človeka popri spánku, jedle a láske, sa zreteľne črtá aj v jeho v jeho prózach s rozprávkovými príbehmi, záhadami, dobrodružstvami a psychológiou rozpoltenosti moderného človeka.
Vyznačoval sa nekonečnou vierou v možnosti človeka, nazdával sa, že ľudí treba učiť snívať, dôležitosť v živote každého človeka.
V románe JESSIE A MORGIANA stoja proti sebe dve kontrastné hlavné postavy: príťažlivá a ľudsky plnohodnotná Jessie proti temnej Morgiane, ktorej príroda odoprela pôvab a fyzickú príťažlivosť.
Sestry nie sú rozdielne len na pohľad. Jessie má rada život a ľudí, Morgiana ho nenávidí a fyzická ohavnosť sa v nej snúbi so zvrhlou dušou. Napínavý príbeh vrcholí kolíziou ich vzťahov a odhalením Morgianinho zločinu, ktorá sa z chorobnej nenávisti odvážila siahnuť na život krajšej a lepšej sestry.

Lit.: Gažíková, Katarína:  Literatúra očami bratov a sestier. In web Rádio Litera, 29. 1. 2017 (článek). – Cit.: Aj tento týždeň sa venujeme súrodeneckému putu v literatúre. V Čítaní na pokračovanie vysielame známy román anglickej spisovateľky Jane Austenovej Rozum a cit o sestrách Elinor a Marianne a živote anglickej aristokracie v 19. storočí. V rozhlasovej hre Jána Johanidesa Hrbatý klobúčik si vypočujeme voľný dialóg brata a sestry. A nemôžu chýbať ani slávne Tri sestry Antona Pavloviča Čechovova. Ondrej Sliacky si pre vás pripravil rozprávkový biblický príbeh Jozef a jeho bratia a prečítame si aj úryvok z románu Alexandra Grina o sestrách Jessie a Morgiana. Tešiť sa môžete aj na fíčer o sestrách Vášáryových, či dramatické pásmo Sestry Brontëové. Sú vzťahy týchto literárnych aj naozajstných súrodencov podobné tým vaším? Započúvajte sa, porovnajte. Prajeme vám príjemný týždeň. (…)

(…) Popredný predstaviteľ ruskej romantickej literatúry Alexander Grin viedol tulácky život. Bol nádenníkom, prístavným robotníkom, kresličom, pisárom, zlatokopom, rybárom či lodníkom. Skúsil v živote veľa: poznal hlad, biedu, trpkosť omylov, peklo porážok i slasť víťazstiev, a pri tom všetkom vystríhal: „Nikdy sa neľakajte omylov.“ Potreba nezvyčajnosti, ktorú Grin považoval za jednu z najsilnejších potrieb človeka popri spánku, jedle a láske, sa zreteľne črtá aj v jeho prózach s rozprávkovými príbehmi, záhadami, dobrodružstvami a psychológiou rozpoltenosti moderného človeka. Vyznačoval sa nekonečnou vierou v možnosti človeka, nazdával sa, že ľudí treba učiť snívať, priviesť ich k túžbe, logicky a poeticky dokázať jej prvoradú dôležitosť v živote každého človeka. V románe Jessie a Morgiana postavil proti sebe dve kontrastné hlavné postavy – sestry: príťažlivú a ľudsky plnohodnotnú Jessie proti temnej Morgiane, ktorej príroda odoprela pôvab a fyzickú príťažlivosť. Sestry nie sú rozdielne len na pohľad. Jessie má rada život a ľudí, Morgiana ho nenávidí a fyzická ohavnosť sa v nej snúbi so zvrhlou dušou. Napínavý príbeh vrcholí kolíziou ich vzťahov a odhalením Morgianinho zločinu, ktorá sa z chorobnej nenávisti odvážila siahnuť na život krajšej a lepšej sestry. Úryvok románu Alexandra Grina Jessie a Morgiana číta Marián Grebáč. Na Litere od stredy. (…)

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)