Když dva dělali totéž (2009)

Dokumentarista Marek Janáč na cestě za hlubším poznáním legendy nejznámějších českých cestovatelů 20. století, Hanzelky a Zikmunda. Připravil Marek Janáč. Redaktor Michal Lázňovský.

Natočeno 2009. Premiéra 4. 11. 2009 (ČRo3 Vltava, 21:45 h.; 60 min.).

Lit.: Pavlovský, Petr: Fragmenty rozhlasu – Dokument bez kontextu. In Divadelní noviny 19/2009, s. 11 (recenze).- Cit.: První listopadovou středu byla každotýdenní večerní rubrika ČRo 3 Radiodokument věnována premiéře pořadu Marka Janáče Když dva dělali totéž, jehož tématem byl „fenomén Hanzelka a Zikmund“. Většina populace už nejslavnější roky cestovatelské dvojice nepamatuje a těžko si představí její ohromnou dobovou popularitu. Dokonce i divadlo ji reflektovalo – pamatuji si na dobromyslnou legraci, kterou si z H+Z dělala v jednom výstupu inscenace Kohoutovy dramatizace Válka s mloky v Divadle na Vinohradech. V době, kdy hned tak někdo nemohl ze země vytáhnout paty, a dlouhodobě už vůbec ne, působili H+Z jako pohádkoví bohatýři, vítězící nad hydrou železné opony. Jakými zbraněmi bojovali, to zůstalo samozřejmě tehdy utajeno a bohužel ani dnešní fonodokument sem nevnesl více světla.

Historický kontext byl odstřižen už na samém počátku. Záměr cestovat po světě a propagovat při tom československý automobil byl prezentován jako naprosté novum, něco zcela originálního. Leč: ještě v dobách mého dětství bylo možné najít v knihovnách našich rodičů knihy F. A. Elstnera (1902–74) jako Tango Argentino (1939), Na jih od Benghází (1940), Evropan se vrací (1946), Lovci kilometrů (1948). Tento úředník mladoboleslavské automobilky už ve třicátých letech objel s manželkou a posléze i se synem v čs. automobilech (Aero, Škoda Popular) kus světa, sice s podporou příslušných výrobců, ovšem bez podpory státní. Vzhledem k tomu, že H+Z vyjížděli na svou první cestu v roce 1947, jde o opomenutí u vzpomínajících až arogantní, u dokumentaristy neprofesionální.

Kvality dokumentu nejsou dány pouze tím, co říká, ale i tím, co zamlčí. Druhý odstřižený kontext spadá do oblasti, kterou by bylo možno obecně nazvat osmašedesátnickým syndromem. Pro ty, kteří se vezli na režimní vlně, bylo prvních dvacet let komunistické totality až na pár zanedbatelných zádrhelů celkem v pořádku. Mohli si dělat své a nekomunistická konkurence byla předem odstavena. Malér nastal teprve po srpnu – samozřejmě jen pro ty, kteří se propadli k té odstavené většině.

Představme si, že by někdy v polovině třicátých let začali v nějakém Autounionu či Mercedesu jezdit po světě dva cestovatelé, kteří by propagovali skvělé výrobky továren nacistického Německa (ještě 1936 se tam konala olympiáda!). Že už tehdy stálo jeho hospodářství i na práci tisíců politických vězňů? Jistě, ale to naše od roku 1948 také.

Cestovatelské výkony H+Z byly po technické stránce zajisté skvělé, jako komerční inženýři dokázali zvládnout hned několik dalších profesí, především všestrannou novinařinu. U hodinového dokumentu bych ale očekával alespoň rámcové zasazení do souvislostí. Cestovatelé ze země obehnané ostnatým drátem, aby neunikla ani myš, musí chtě nechtě něco vysvětlit.

Janáč, Marek: Když dva dělali totéž aneb Hanzelka a Zikmund opět v rozhlasu. In web ČRo, listopad 2009 (anotace). – Cit.:Když dvojice mladíků s čerstvými vysokoškolskými diplomy v kapse opouštěla v roce 1947 Československo ke své první velké výpravě, měli za sebou nepředstavitelnou šňůru jednání se sponzory, úřady, automobilkou… celkem přes dvě stovky položek v deníku. Přesvědčili všechny svým zápalem i znalostmi míst, kam se chtěli vypravit. Co do té doby neuměli, to se naučili. Houževnatí, plni nadšení – a to jim vydrželo po celou cestu přes nepřízeň osudu, která jim do cesty poslala několik vážných karambolů. Dodnes se řada lidí domnívá, že dvojice Hanzelka a Zikmund cestovala za sponzorské dary a prostředky státní pokladny. Pravda je, že na svou první cestu dostali půjčku, kterou ale po návratu beze zbytku splatili. Hovoří o tom účty a dokumenty z Archivu jihovýchodní Moravy ve Zlíně, kterému oba cestovatelé odkázali veškerou dokumentaci, již po celý život shromažďovali. Dokument Marka Janáče Když dva dělali totéž aneb Hanzelka a Zikmund opět v rozhlasu, z takovýchto, mnohdy dosud nepublikovaných dokumentů vychází. Unikátní nahrávky, které leží v depozitářích už desítky let, promlouvají o všech důležitých etapách cest Miroslava Zikmunda a Jiřího Hanzelky.

Když je člověk prostuduje, chtě nechtě si uvědomí, jak olbřímím projektem jejich cesty byly, a kolik překážek hrozilo celé úsilí zhatit. Pochopitelně včetně vlivů politických. Dokument Marka Janáče „Když dva dělali totéž aneb Hanzelka a Zikmund opět v rozhlasu“ vysílá Český rozhlas 3 – Vltava ve středu 4. listopadu ve 21.45 hod. v rámci pravidelného Radiodokumentu. Pořad vznikl v rámci koprodukčního projektu D-CZ.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)