Paměti Vinci Špandy (2009)
Emil Artur Longen. Povídka. Připravil Ivan Misař. Zvuková spolupráce Hana Kovalová.
Režie Ivan Misař.
Čte Miloslav Čížek.
Připravila Ostrava v roce 2009. Premiéra 22. 11. 2009 (ČRo 3 Vltava, 11:00 h.; 30 min.). Repríza 28. 9. 2015 (ČRo 3 Vltava, 0:35 h.) v cyklu Noční bibliotéka.
Lit.: anonym: Emil Artur Longen : Paměti Vinci Špandy. In web ČRo 3 Vltava, listopad 2009 (článek). – Cit.: Emil Artur Longen, vlastním jménem Emil Artur Pitterman, byl český dramatik, režisér, herec, scenárista, spisovatel a malíř, výrazná osobnost slavných pražských kabaretů. Ve své tvorbě se Longen se několikrát vrací k osobnosti svého dlouholetého přítele Jaroslava Haška. V povídce Paměti Vinci Špandy, bývalého c.k. tajného policisty v Praze, popisuje Longen, jak setkání s Haškem málem zničilo Špandovu policejní kariéru. (…)
Emil Artur Longen, vlastním jménem Emil Artur Pitterman, byl český dramatik, režisér, herec, scenárista, spisovatel a malíř, výrazná osobnost slavných pražských kabaretů. Longen se několikrát ve své tvorbě vrací k osobnosti Jaroslava Haška. Je autorem vzpomínkové knihy Můj přítel Jaroslav Hašek, životopisného filmu Poslední bohém a na pražské Revoluční scéně poprvé dramatizoval Haškovy Osudy dobrého vojáka Švejka s Karlem Nollem v hlavní roli. Román v té době právě začal vycházet na pokračování. Longen prý použil Haškova textu jako libreta k herecké improvizaci, nechtěl ho jen doslovně ilustrovat. Sám si zde zahrál feldkuráta Katze. V povídce Paměti Vinci Špandy, bývalého c.k. tajného policisty v Praze popisuje Longen, jak setkání s Haškem málem zničilo Špandovu policejní kariéru. V režii Ivana Misaře, který také povídku pro rozhlasové uvedení upravil, uslyšíme Miloslava Čížka. Zvuková spolupráce Hana Kovalová.
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku