Popis jednoho obrazu (1992)
Heiner Müller. Překlad Marek Nekula. Hudba Zbyněk Matějů. Stereoscénář Petr Adler a Jiří Suchánek. Dramaturgie Oldřich Knitl. Režie Petr Adler.
Osoby a obsazení: Hlasatel (Jan Novotný), hlasy (Viola Zinková, Jan Přeučil, Miroslav Doležal, Lenka Termerová).
Natočeno 1992.
Pozn.: Hra vyhrála Prix OIRT 1990.
Lit.: Boková, Marie: Mimořádná rozhlasová premiéra na stanici Vltava. „Krajina – něco mezi stepí a savanou – pruská modř“. In Prostor 140/1992, roč. I., s. 10 (15. 9. 1992) (recenze). – Cit.: První slova popisu jakéhosi neznámého obrazu jsou zároveň znepokojivým a uhrančivým refrénem, jedním z mnoha obsedantně se vracejících motivů úchvatné, ojedinělé a šokující rozhlasové kompozice současného německého autora Heinera Müllera Popis obrazu. V české premiéře ji nabídla náročným posluchačům stanice Vltava v podobě neméně úchvatné a šokující – v brilantní režii Petra Adlera.
Psát o Popisu obrazu znamená pokoušet se popsat nepopsatelné… Müller, v Německu známý divadelní autor nezaměnitelného drsného rukopisu, je pro nás zřejmě ještě dost silné sousto, takže se objevuje zcela výjimečně, například česká divadla po něm ještě nesáhla. O to záslužnější je počin rozhlasové dramaturgie (Oldřich Knitl), která uvádí tento vítězný titul mezinárodní soutěže rozhlasových her „Prix OIRT“ (1990) v překlad Marka Nekuly.
Psát o Popisu obrazu znamená pokoušet se popsat nepopsatelné… Tedy alespoň pár slov z úvodu před vlastní hrou: „Krajina.. k tomu strom, dům, muž a žena: obraz má v sobě cosi mírného, všedního… Nebo to, co je vidět, klame? Skrývá se za bezstarostností něco strašlivého? Tato možnost se zkoumá nejprve hravě,… výklady i vývody však vystřídá hrozivá logika a apokalyptická nemilosrdnost. Pro pozorovatele je to důvod, aby se rozešel s vlastní životní zkušeností…“ Tím zprvu hravě zvědavým, postupně pronikajícím pod povrch idyly a vlastní fantazií zděšeným pozorovatelem je muž (autor ho nazývá Hlasatelem), jehož mimořádně těžký a náročný part vytvořil Jan Novotný. Herec zde dosáhl – je zřejmě zákonité, že souběžně se svou tvorbou divadelní (Don Juan, Mein Kampf) – dosavadního vrcholu v tom, co zatím před mikrofonem odvedl. Jeho role je neobvyklá zdánlivě nezúčastněným, objektivizujícím, chladným odstupem popisu, prolamovaného stále strašlivějšími vizemi toho, co se na obrazu – za obrazem – mimo obraz mohlo stát (v rozpětí od sexuálního násilí k vraždě). Zároveň s bravurní demonstrací tohoto odstupu dokázal herec s režisérem téměř neuvěřitelné: vtisknout chladné objektivitě sotva slyšitelný, ale bezpečně rozechvívající emocionální podtext: podprahovou úzkost, živočišný strach, erotické napětí – i hluboký soucit s lidmi, přírodou, celým ohroženým vesmírem.
Do Hlasatelova textu se vřezávají, vlamují a vrývají snové, až metafyzické hlasy – možná hlasy postav obrazu, hlas jakési úzkostné duše příběhu muže, ženy a ptáka na obraze, hlas splývající v zoufalé volání o pomoc jediným opakovaným slůvkem: já já já já já… Tyto „role“ s velkým citem a pochopením ztvárnili Vilola Zinková, Jan Přeučil, Miroslav Doležal a Lenka Termerová.
Obsah a smysl tohoto filozofického díla umocnil režisér nemilosrdnou hudbou Zbyňka Matějů a špičkovou realizací stereofonní scénáře (Petr Adler a Jiří Suchánek). S vědomím toho, že o Popisu obrazu lze napsat jen zlomek toho, co by si tato práce zasloužila, doufám, že rozhlas zopakuje Müllerovu dramatickou kompozici do měsíce, jak je teď dobrým zvykem.
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku