Krátká dlouhá cesta 1/3 (2010)

Na pozadí příběhu cesty Fedora Gála za svým otcem, kterého nikdy neviděl, se odehrává drama jedné celé generace. Připravili Teresie Bečková a Martin Hanzlíček. Mistr zvuku Tomáš Gsöllhofer.

Natočeno 2010. Premiéra prvního dílu 7. 2. 2010. Repríza 15. 5. 2011 (ČRo 6, 20:10 h) v cyklu Téma. K poslechu zde.

Repríza 1. dílu 26. 5. 2013 (ČRo, 16:00 h.) v cyklu Prameny a proudy; 2. dílu 2. 6. 2013 (ČRo, 16:00 h.); 3. dílu 9. 6. 2013 (ČRo, 16:00 h). Repríza 2. 10. 2020 (ČRo Plus, 21:10 h.).

Obsah: 1. Proti sobě  – 2. Koncentrák - 3. Pochod smrti (3 x 30min.).

Lit.: Bečková, Teresie – Hanzlíček, Martin: Krátká dlouhá cesta (1/3): Proti sobě. In web ČRo, květen 2013 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Slovenský sociolog Fedor Gál, zakladatel hnutí Veřejnost proti násilí, je muž s nevšedním osudem. Narodil se koncem války v koncentračním táboře Terezín. Svého otce nepoznal. Po separaci manželů odjel Vojtěch Gál jiným transportem do německého Sachsenhausenu, odkud se už nevrátil.

Teprve když bylo Fedoru Gálovi 49 let, se dozvěděl pravdu o otcově smrti. Ta událost ho natolik zasáhla, že se vydal po jeho stopách a pokusil se zrekonstruovat příběh jeho života. Z tohoto putování vznikl pod názvem Krátká dlouhá cesta multimediální projekt, dokumentární film a nakonec i seriál 3 rozhlasových pořadů.

První díl s názvem Proti sobě nás zavede do Partyzánské Lubče, na slovenském Liptově, kde rodiče Fedora Gála měli velké hospodářství a žili poměrně šťastným životem. Po vzniku Slovenského státu se všechno začíná dramaticky měnit. Ze sousedů, přátel, se stávají nepřátelé.

Lit.: Bečková, Teresie – Hanzlíček, Martin: Krátká dlouhá cesta (2/3): Koncentrák. In web ČRo, červen 2013  (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: První díl dokumentu Krátká dlouhá cesta nás zavedl do Partyzánské Lubče na slovenském Liptově, kde rodiče Fedora Gála měli velké hospodářství a žili poměrně šťastným životem. Po vzniku Slovenského státu se všechno začalo dramaticky měnit. Ze sousedů, přátel, se stávají nepřátelé, kteří zabírají majetek a neváhají udat.

Druhý díl s názvem Koncentrák nás zavede do Terezína a Sachsenhausenu. V Terezíně Fedor Gál vstoupí do domu, kde se narodil. Je překvapen, že lidé, kteří v něm bydlí, neví nic o jeho historii, celé město působí tak, jako by ho jeho obyvatelé neměli rádi. V Sachsenhausenu se setkává s lidmi, kteří bydleli vedle koncentračního tábora a dodnes nemohou zapomenout, na co se dívali z okna.

Lit.: Bečková, Teresie – Hanzlíček, Martin: Krátká dlouhá cesta (3/3): Pochod smrti. In web ČRo, červen 2013  (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: V druhém díle rozhlasového dokumentu Krátká dlouhá cesta jsme navštívili koncentrační tábory Terezín a Sachsenhausen. Potkali jsme pamětníky, kteří bydleli vedle tábora a dodnes nemohou zapomenout, na co se dívali z okna.

Ve třetím díle s názvem Pochod smrti se vydává Fedor Gál s přítelem Eugenem Gindlem a filmovým štábem po trase Pochodu smrti, kudy šel před 63 lety jeho otec. Potkává pamětníky tehdejších událostí, a nakonec nachází i místo hromadného hrobu, kde prožije zvláštní setkání s otcem.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)