Slovenské rody – Bosákovci; Podpis na dolári 1/4 (Slovenské rody – Bosákovci; Podpis na dolaru, 2005)
Marián Tkáč. Dramaturgie Ľuba Šajdová. Hudební dramaturgie Katarína Bielčíková. Zvuk Andrej Klimits. Dramaturgie Ľuba Šajdová. Asistentka režie Eva Dózová. Režie Jaro Rihák.
Účinkují Miroslav Trnavský, Lucia Vráblicová, Karol Čálik, Lena Košická, Július Vašek, Darina Vašíčková, Alfréd Swan, Vladimír Minarovič, Ivan Laca, Dagmar Bajnoková, Ján Mistrík, Peter Bzdúch, Karol Strážnický, Juraj Predmerský, Jozef Šimonovič, Martin Kaprálik, Igor Krempaský, Štefan Bučko, Štefan Kožka, Mária Slosserová, Dušan Kaprálik.
Natočeno 2005 Premiéra 6., 13., 20. a 27. 11. 2005 (SRo 1 Rádio Slovensko, 14:05 h.). Reprízy 7., 14., 21. a 28. 11. (SRo 3 Rádio Devín, 9:30 h.); 7.-28. 6. 2020 (SRo 2 Rádio Regina).
Zvukové nahrávky z cyklu Slovenské rody k dispozici zde.
Pozn.: Slovenské rody pokračujú v mapovaní slovenskej histórie cez dramatické osudy známych i menej známych rodov štvordielnym príbehom o rode takmer neznámom – o Bosákovcoch. Slovenský rozhlas tak napĺňa jednu zo svojich funkcií – spoluvytvára povedomie o dejinných súvislostiach, hľadá korene vzniku a rozvíjania slovenskej identity a ponúka obraz počiatkov emocionálnych väzieb k vlastnému kraju a národu.
Rod Bosákovcov pochádza z Okrúhleho na východnom Slovensku. Neďaleko Stropkova sa začína odvíjať až takmer dobrodružný príbeh Michala Bosáka, ktorý z rôznych dôvodov, ale najmä kvôli národnostnému útlaku a chudobe, odchádza hľadať šťastie za „veľkú mláku“. V Amerike ho však čaká iná realita, akú si vysníval. Obklopený neznámymi ľuďmi, mravmi a prostredím, ktoré má celkom odlišnú dynamiku a sociálne zázemie, začína pracovať ako obyčajný banský pomocný robotník – aby sa nakoniec stal riaditeľom svojej vlastnej banky – Bosak State Bank. Stáva sa váženým občanom mesta Scranton, je členom významných spoločenských inštitúcií, pomáha americkým Slovákom udržiavať národnú identitu, financuje slovenské spolky a tlač. Pozorne sleduje aj vývoj vo svojej starej vlasti, do ktorej sa chce vrátiť, až keď bude celkom slobodná a Slováci sami budú rozhodovať o svojich záležitostiach.
Podpis na dolári približuje aj rodinné zázemie Michala Bosáka, jeho pevný a chápavý vzťah s manželkou a deťmi, ktoré ale postupne podliehajú stále viac a viac vplyvu amerického prostredia a slovenčina sa pre nich stáva takmer cudzím jazykom. Aj preto sa Michal Bosák rozhodne, že navštívi novovzniknuté Československo so svojím synom…
Seriálovú ságu o rode Bosákovcov napísal Marián Tkáč, ktorý sa systematicky venuje štúdiu peňažníctva a osobností, ktorých život peniaze ovplyvňovali. Michal Bosák bol a je prvý a jediný Slovák, ktorého podpis je na americkom dolári…
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku