Skicár – Elena Antalová, človek medzi nami (Skicář – Elena Antalová, člověk mezi námi, 2009)

Ivica Ruttkayová. Rozhlasový portrét. Technická příprava Alena Duchoňová.

Účinkuje Ivica Ruttkayová.

Připravil Slovenský rozhlas v roce 2009. Repríza 9. – 15. 1. 2024 (SRo 8 Rádio Litera, 30 min.).

Napísala texty 32 rozhlasových hier, a pripravila 25 rozhlasových dramatizácií a úprav. Jej dramatická tvorba sa teda bytostne spája s médiom rozhlasu, ktoré je súčasťou života mnohých poslucháčov. Rozhlas ako priateľ, ako spolupútnik životom, ale aj ako proces a miesto tvorby. (anotace SRo)

Lit.: Šenc, Martin: Významní rozhlasoví tvorcovia. Téma týždňa. In web SRo 8 Rádio Litera, 8. 1. 2024 (článek). – Cit.:  Tento týždeň sme sa na Litere ponorili hlbšie do rozhlasovej histórie a vybrali sme pre vás ukážku tvorby troch významných rozhlasových tvorcov. Náš program bude patriť Osvaldovi Záhradníkovi, Elene Antalovej a Ernestovi Weidlerovi. Osvald Záhradník bol významný slovenský dramatik, ktorého hry zmizli po novembri 1989 z javísk divadiel, no vo svete ho hrať neprestali. Ako rozhlasový dramatik debutoval v roku 1968, hry si sám aj režíroval. Môžete sa tešiť na jeho Sólo pre bicie (hodiny), Poznanie a štvordielnu dramatizáciu Galéria osamelých hráčov minigolfu. Elena Antalová je autorkou viac ako tridsiatich rozhlasových hier a výherkyňou desiatok významných odborných ocenení. Vysielame od nej hru Blondínkam to pristane a Kurz varenia. Ernest Weidler je významný autor rozhlasových fíčrov. Vysielame dva – Ticho (ktorý je vrcholom Weidlerovej tvorby) a fíčer Aké máte svedomie? (…)

Niečo o Elene Antalovej sa dozvieme v Skicári. Od utorka vysielame Antalovej rozhlasový portrét s podtitulom Človek medzi nami. Autorka, ktorú vám vo zvukovom portréte predstaví redaktorka Ivica Ruttkayová, napísala texty viac ako tridsiatich rozhlasových hier a pripravila vyše dvadsať rozhlasových dramatizácií a úprav. Získala desiatky významných odborných ocenení, no najviac váži Cenu poslucháčov Slovenského rozhlasu za hru Červie diery. Jej dramatická tvorba sa teda bytostne spája s médiom rozhlasu, ktorý je súčasťou života mnohých poslucháčov. Rozhlas ako priateľ, ako spolupútnik životom, ale aj ako proces a miesto tvorby. (…)

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)