Česká stopa v evropských dějinách (2007)

Úvaha na téma Jan Hus. Připravil Zdeněk Mahler a Stanislava Dufková.

Natočeno 2007. Premiéra 6. 7. 2007 (54 min.).

Lit.: Dufková, Stanislava: Česká stopa v evropských dějinách. In web ČRo, červenec 2007 (anotace). – Cit.: V našem hodnocení dějin se často objevují protikladné tradice, např. sv. Václava jedna tradice líčí jak žije o vodě a chlebu a touží po mnišském životě, za hlavní vladařský čin považuje lákání bavorských kněží do Čech. Opačná tradice ho vidí na koni s kopím a štítem jako rytíře, který nedá zahynout svému kmeni (tak o něm zpívá i ve středověký chorál). Obdobně je tomu i u Mistra Jana Husa.

Někteří se zalíbením hovoří o tom, že se ani neví, kdy a kde se narodil, že to byl venkovan, který se na kněze dal s přáním mít se dobře, že byl typickým reprezentantem středověku, zahleděným do minulosti, že se nechal strhnout k dobovým bludům a jako zatvrzelý kacíř zavinil izolaci české země a pak vleklé válčení. Naproti tomu jiný názor ho hodnotí jako živé svědomí doby, jako evropského pronikavého myslitele, jako příklad mravní osobnosti, která je pro poznanou pravdu ochotna obětovat vlastní život.

Tato rozporná hodnocení se táhnou po generace a skrývají ovšem hlubší význam. Každá generace k těmto osobnostem si vytváří svůj vztah – tito velikáni nás poměřují. Někdy se české dějiny rozdělují na před Husem a po Husovi. Hus nebyl jen místní myslitel. Pojmenoval u nás jevy, které charakterizovaly celou tehdejší Evropu, její krizi. Zatímco na evropských univerzitách mělo volání pouze katedrovou podobu, Jan Hus přenesl myšlenky o reformách do širokých lidových vrstev, vytvořil hnutí, které získalo světodějný význam.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)