Česká umělecká próza : Druhý výběr, 1. část (1962, 1963, 2014)

Vybral a sestavil dr. Svatopluk Cenek. Technická spolupráce Jiří Očenášek a Miroslav Prokeš. Režie Josef Cincibus.

Účinkují Václav Voska (1), Jaromír Spal (2), Karel Höger (3) a Jiřina Švorcová (4).

Natočeno 10. 7. 1962 (1, 2), 17. 9. 1962 (3) a 28. 9. 1962 (4) v nahrávacím studiu SHV Lucerna. Vydal Supraphon v roce 1963 (1 LP; Su DV 15162) v edici Školní řada. Reedice Supraphonline, 30. 4. 2014.

Obsah: 1. Alois Jirásek: O Ječmínkovi (ze Starých pověstí českých) – 2. Daniel Defoe – Josef Věromír Pleva: Robinson Crusoe (kapitola X.) – 3. Svatopluk Čech: Nový epochální výlet pana Broučka, tentokráte do XV. století (kapitola X.) – 4. Božena Němcová: Babička (kapitola IX.)

Komentář k původnímu LPDV 15162 z roku 1963:
Druhý výběr umělecké prózy ve školní řadě GK obsahuje jednak kratší literární útvary (povídky a pověst), jednak výňatky z delších děl. Zvukové snímky jsou určeny pro literární výchovu šestého až devátého ročníku základní devítileté školy. Rozšiřuje se jimi dosavadní soubor umělecké prózy na gramofonových deskách, vydávaných Gramofonovým klubem pro literární vyučování.
Plocha dvou gramofonových desek určovala rozsah a počet textů. Při jejich volbě se přihlíželo k četbě žáků, která je stanovena učebními osnovami z roku 1960. V souboru je především zastoupena mimočítanková četba, aby se v každém ročníku mohl uplatnit poslech některé ukázky při práci s díly mimočítankové četby. Vzhledem k praxi byly voleny z těchto děl jiné ukázky, než které byly pojaty do čítanek; lze jich využít v besedách, ve kterých se kombinuje rozhovor o domácí četbě žáků s poslechem, čtením a výkladem vybraných ukázek.
Poslech ostatních próz, které žáci mají v čítankách příslušných ročníků, obohatí a zpestří možnosti práce s textem.
Poslech uměleckého přednesu je nejenom osvědčeným prostředkem přímého citového účinu literaatury: rozvíjí také pozornost žáků ke zvukovým kvalitám jazyka a tím přispívá i ke tříbení výrazného, pěkného čtení a přednesu, i když žáci nebudou vedeni k napodobování profesionálních umělců.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)