Fanatik, prorok či klaun (2010)

Literární pásmo o Gilbertu Keithu Chestertonovi v interpretacích českých spisovatelů a literárních historiků připravil Jan Lukavec.Režie Ivan Chrz.

Účinkují Miloš Hlavica, Jaroslav Plesl, Jiří Hromada a Alena Zemančíková.

Natočeno 2010. Premiéra 6. 6. 2010  (45min.).

Lit.: anonym (asi Jan Lukavec): Fanatik, prorok či klaun? In web ČRo, květen 2010 (anotace). – Cit.: Gilbert Keith Chesterton (1874 – 1936) pocházel ze zámožné londýnské rodiny. Studoval malířství, ale studium nedokončil, od roku 1895 se živil jako novinář. Po vážné duševní krizi se stal anglikánem, později – v roce 1922 – konvertoval ke katolictví. Od katolické církve se mu dostalo oficiálního uznání po smrti, byl nazván v papežském listu „obráncem víry“ a v současné době probíhá proces jeho blahořečení.Jeho dílo je velmi rozsáhlé, zahrnuje všdchny literární žánry, tematicky je však zcela jednotné.
Schůzky s literaturou, které připravil pro Vltavu chestertonovský badatel Jan Lukavec, však nejsou věnovány Chestertonovu dílu, ale jeho ohlasu v českém prostředí. Je všeobecně známo, že Chestertona měl rád a v mnohém se od něj inspiroval Karel Čapek, bude ale možná překvapením, že se na něj odvolával i ideolog meziválečné avantgardy Karel Teige, obdivoval ho Timoteus Vodička a Jan Werich. Chesterton byl se svým intelektuálním klaunstvím a absurdními situacemi prorokem českého poetismu.


Chestertonovy prózy vyšly v nových překladech v 80. letech 20. století. Doprovodné texty Antonína Přidala objevně připomínají Chestertonovo donkichotství i poukazují na spřízněnost Létající hospody s Vančurovým Rozmarným létem.

Tak vešel G. K. Chesterton nenápadně do postmoderny, kde se jím zabýval sám velký Umberto Eco, a u nás z úplně jiného konce i důvodu Ivan Štampach, Vladimír Just a Václav Cílek. Propagátorem i překladatelem Chestertonova díla je i konzervativec a nakladatel Alexander Tomský. Polemika o intepretaci Chestertona tedy trvá – a její shrnutí přináší Schůzky s literaturou, nazvané případně Fanatik, prorok či klaun?

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)