Výlet (2010)

Jiří Haussmann. Vizionářský příběh vzniknuvší na prahu 20. let 20. století ANEB sci-fi vpravdě politická. Připravil a režii má Luboš Koníř.

Účinkuje Přemysl Rut.

Nastudoval ČRo 5 České Budějovice v roce 2010. Premiéra 17. 7. 2010 (ČRo 5 České Budějovice). Repríza 11. 7. 2020 (ČRo 3 Vltava); 14. 5. 2023 (ČRo Olomouc, 18:04 h.; 24 min.) v cyklu Setkání s literaturou.

Lit.: Koníř, Luboš: Vědecká fantastika a fantastické věda v prázdninové povídkové řadě. In web ČRo 2010 (anotace). – Cit.: V pravidelném sobotním čase pro rozhlasovou povídku uslyšíme ve vysílání postupně celkem osm příběhů. Všechny vznikly v českobudějovickém studiu Českého rozhlasu, ať už v letošním roce, či v minulých letech.

Přestože jde o různé autory, i témata příběhů jsou různá, našli bychom jistou dramaturgickou spojitost – a tou je tentokrát žánr: SCI-FI (vědecká fantastika).

Pokud vám tento termín navozuje představu robotů, vesmírných letů nebo třeba supervýkonných počítačů, je to v pořádku, ale nenechte se mýlit. Sáhli jsme nejen k současným autorům, ale i k průkopníkům tohoto žánru, tedy do počátku 20. století. Jejich témata jsou mnohdy méně vědecká a více fantastická. Setkáme se tak s příběhy, které jsou většinou úsměvné, ale mnohdy i vizionářské.

Postupně uslyšíme následující povídky: 3. července 2010 (repríza 8. 7.): Milan Březina: Zpověď pana Zímy (…příběh o velmi neobvyklém hledání vlastního já); 10. července 2010 (repríza 15. 7.): Jan Weiss: Po operaci (…co může stát člověku, který už nemá vlastní žaludek ANEB téměř vegetariánský příběh); 17. července 2010 (repríza 22. 7.): Jiří Haussmann: Výlet (…vizionářský příběh vzniknuvší na prahu 20. let 20. století ANEB sci-fi vpravdě politická); 24. července 2010 (repríza 29. 7.): Ivan Mls: Poněkud opožděný návrat z Měsíce (…co všechno vědí budoucí pozemšťané o pravěku kosmonautiky (tedy o našich časech)? A co všechno nevědí?); 31. července 2010 (repríza 5. 8.): Milan Březina: Bramboráři v Čechách (…pozor na důsledky genetické úpravy brambor ANEB sklizeň ve 23. století); 7. srpna 2010 (repríza 12. 8.): Ivan Mls: Nebe na útěku (…(ne?)pravděpodobný příběh o vzniku řízení jednoho společenství); 14. srpna 2010 (repríza 19. 8.): Josef Pecinovský: Mít všechno (… nesbírejte všechno, co kde najdete); 21. srpna 2010 (repríza 26. 8.): Ivan Mls: Bramboračka (… houbaření v blízké budoucnosti?); 28. srpna 2010 (repríza 2. 9.): Milan Březina: Paganini (…skoromafiánská povídka ANEB podsvětí ve třetím tisíciletí).

Lit.: Koníř, Luboš: Jiří Haussmann: Výlet. Satirická vize komunistické literatury z roku 1921. In web ČRo Olomouc, 14. květen 2023 (článek). – Cit.: Vizionářský příběh z počátku 20. let 20. století o fantastické cestě do budoucnosti – do komunistické Prahy. Skvělý výkon zde jako interpret slova podává Přemysl Rut pod režijním vedením Lubomíra Koníře.  (…)

V díle českého básníka a prozaika Jiřího Haussmanna viděla kritika pokračovatele Karla Havlíčka Borovského či Jaroslava Haška. Ne nadarmo jsou Hausmann s Haškem spojováni jako dva největší muži české satiry své doby.

Jiří Haussmann se začíná svým dílem prezentovat v roce 1917, kdy pod pseudonymem „Georges“ zašle černý školní sešit plný ironických protirežimních epigramů do redakce deníku Národ. Po válce pak už nejenom epigramy, ale i další verše, povídky a fejetony uveřejňuje v různých časopisech a začíná se těšit oblibě, kterou ale střídají období, kdy o Haussmannovi není ani vidu, ani slechu. Jeho nejobsáhlejším dílem je antiutopický román Velkovýroba ctnosti, odrážející čerstvé zážitky z první světové války, do níž byl Jiří Haussmann v roce 1917 odveden. (…)

Jiří Haussmann (1898–1923) vyrůstal v konzervativní, ale politicky aktivní rodině, jeho otec se v roce 1926 stal nestranickým ministrem spravedlnosti ve vládě Jana Černého, bratr Ivan byl zase zastáncem krajní pravice a členem SA. Absolvoval gymnázium, poté nastoupil na vojenskou službu, následně vystudoval práva na Univerzitě Karlově. Od útlého dětství ho provázely nejrůznější choroby, po zánětu středního ucha byl na jedno ucho hluchý, provázely ho potíže s ledvinami, během vojenské služby onemocněl španělskou chřipkou, nakonec ho život stála tuberkulóza, se kterou už neměl sílu bojovat. Je pohřben na Olšanských hřbitovech.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)