Amatéři aneb Jak svět přichází o básníky (2010)
Ladislav Pecháček. Úprava, režie zvukové nahrávky, střih a mastering Jakub Vítek. Zvuk Radek Veselý. Hudba Petr Hromádka. Cover illustration Luděk Bárta, 2010. Photo Michal Kántor, 2010. Design Martin Herout, 2010.
Osoby a obsazení: Štěpán Šafránek (Pavel Kříž), Kendy (David Matásek), Borůvka (Jana Plodková).
Nahráno ve studiu Bystrouška v březnu a dubnu 2010. Vydal Popron Music a Nakladatelství XYZ 6. 9. 2010 (2 CD, 55092-2, 44:57 a 50:28).
Lit.: payka: Jak svět přichází o básníky. In web Audioknihy, 26. 8. 2010 (článek). – Cit.: Jak svět přichází o básníky patří k nezapomenutelným filmům. Byl natočen v roce 1982, režíroval ho Dušan Klein a spoluautorem scénáře byl Ladislav Pecháček. Ne každý ovšem ví, že jenom o dva roky dříve byla napsána původní podoba příběhu vyprávějící o životech gymnasistů, o jejich zdarech, nezdarech, strastech a láskách. Kniha se jmenovala Amatéři : Jak přichází svět o básníky a napsal ji zmíněný Ladislav Pecháček. Amatéři vychází z padesátých let minulého století a nesou s sebou některé autobiografické prvky. Pro účely filmu byla kniha vsazena do moderní doby a některé pasáže byly přepsány. V září se příběh básníků po dlouhých 28 letech připomene, a to v audioknižní podobě. (…) David Matásek o natáčení audioknihy říká: „Návrat k Básníkům ve mně vyvolal zvláštní pocity. Když jsem se na natáčení této audioknihy připravoval, vzpomněl jsem si na to, kdy jsem četl knihu Ladislava Pecháčka poprvé. Bylo to ještě, než jsme natočili první díl. Film je notoricky známý, ale najednou jsou tam určité rozdíly oproti filmovému scénáři. Je to velmi milé se s tím po letech zase setkat. Je to jako když potkáte starého kamaráda nebo se vrátíte někam, kde už jste 28 let nebyli.“ Jana Plodková byla z nahrávání také potěšena: „Filmy o básnících považuji rozhodně za velmi zásadní z těch, které u nás byly natočené. Moc mne baví a i po letech se na ně ráda podívám. Měla jsem velkou radost, že mne režisér Jakub Vítek oslovil a mohla jsem namluvit Borůvku. Velmi mne to bavilo. S Pavlem Křížem se mi spolupracovalo moc dobře, setkali jsme se úplně poprvé a bylo to velmi příjemné setkání.“ A co si myslí Petr Kříž o své roli Štěpánka?: „Postavu Štěpána Šafránka jsem měl rád. Vyvíjela se, byla to pro mne velká příležitost. Měl jsem radost z toho, že se lidem líbí. Potom, svým způsobem, to byl chvíli boj, určitým způsobem mne to zaškatulkovalo. A ne každý režisér má s vámi odvahu zkoušet něco jiného. Takže se potom po mně chtělo hodně podobných rolí, ale už ne třeba tak scenáristicky zajímavých. Byl to boj. Podařilo se mi to zlomit, začal jsem pak dělat i jiné postavy, ale měla na to odvahu zase úplně jiná generace režisérů. Vzpomínám, když jsme točili, už se mi přesně nevybaví jaký díl, tak jsem si uvědomil, že je to velký dar. Kterému herci se podaří, že má to štěstí, aby mu filmová role zmapovala život. Na začátku bylo Štěpánovi 18, maturoval a v posledním dílu mu je přes 40. Je to poměrně ojedinělé i ve světové kinematografii.“
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku