Mám raději umělce než umění (2010)
Roman Štětina, Michal Pěchouček. Rozhlasový dokument o Jindřichu Chalupeckém a historii jednoho ocenění. Redaktor Michal Lázňovský.
Natočeno v roce 2010. Premiéra 10. 11. 2010 (59 min.). Repríza 13. 11. 2013 (ČRo 3 Vltava, 21:45 h.); 14. 2. 2019 (ČRo 3 Vltava, 20:00 h).
Lit.: Štětina, Roman – Pěchouček, Michal: Mám raději umělce než umění. In web ČRo, listopad 2010 (článek). – Cit.: Dokument Mám raději umělce než umění je příspěvkem ke stému výročí narození Jindřicha Chalupeckého (1910 – 1990) a také zamyšlením nad významem prestižní ceny pro mladé české výtvarné umělce. Ta vznikla z podnětu Václava Havla, Theodora Pištěka a Jiřího Koláře před dvaceti lety a nese jméno významného českého teoretika a kritika. Pořad vysíláme u příležitosti výroční výstavy a blížícího se vyhlášení výsledků letošního ročníku Ceny Jindřicha Chalupeckého.
Touto cenou se vyslovuje uznání celoživotnímu dílu Jindřicha Chalupeckého a jeho neúnavné aktivitě, se kterou u nás podněcoval po roce 1969 neoficiální výtvarný život a zasazoval se o to, aby si české nekonformní výtvarné umění udržovalo svébytnost a nepřerušovanou kontinuitu s tradicí českého moderního umění a s evropskou výtvarnou kulturou. Chalupecký usiloval o propojování názorových okruhů, vrstev a generací a snažil se zabránit duchovnímu a morálnímu úpadku, který hrozil zvláště v době normalizace. I přes svůj vysoký věk, hloubku a šíři poznání, byl stále přístupný novým, rodícím se tendencím, mladé umění vždy podporoval a umělce sdružoval okolo sebe. Proto je cena vypsána se záměrem umožnit těm nejosobitějším mladým tvůrcům přímý styk se současným světovým uměleckým děním. Zakladatelé Společnosti Jindřicha Chalupeckého chtějí přispět k povznesení úrovně českého moderního výtvarného umění a k uchování myšlenkového odkazu člověka, jemuž se boj o osud českého moderního umění stal životním posláním.
Tvůrce pořadu zajímá především postava Jindřicha Chalupeckého, osudově spjatá s nedávnou historií českého umění. Navštívili řadu osobností, které o Jindřichovi Chalupeckém mohou podat důvěrná či zasvěcená svědectví, jako jsou Mahulena Nešlehová, Věra Janoušková, Charlotta Kotík, Milena Slavická, Milan Knížák, Olbram Zoubek, Jiří Šetlík, Tomáš Pospiszyl, Viktor Pivovarov a Vladimír Kokolja. Z archivního záznamu promluví i sám Jindřich Chalupecký.
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku