Jako když dvoranou proletí pták (2010)
Literárně-hudební pásmo z antologie nejstarší anglické poezie a prózy let 700-1100. Překlad Jan Čermák, Mariana Housková, Klára Petříková a Helena Znojemská. Připravila Vladimíra Bezdíčková. Režie Dimitrij Dudík.
Účinkují Radim Vašinka, Pavel Soukup, Alfred Strejček a Dana Černá.
Natočeno 2010. Premiéra 26. 12. 2010 v cyklu Souzvuk a Britský rok (ČRo 3 Vltava, 9:01 h.; 58 min.). Repríza 3. 2. 2013 (ČRo 3 Vltava, 9:01 h.) v cyklu Souzvuk; 29. 3. 2021 (ČRo 3 Vltava, 22:00 h.) v cyklu Souzvuk.
Lit.: Bezdíčková, Vladimíra: Jako když dvoranou proletí pták. In web ČRo 3 Vltava, 26. prosinec 2010 (článek). – Cit.: Britský rok pomyslně uzavírá i poslední letošní Souzvuk. Je věnován nejstarším literárním památkám anglické poezie a prózy let 700–1100.
Nabízí se nám pohled do společnosti, pro kterou určující byl vztah pána a jeho družiníka, ve které se zprvu prolínaly prvky pohanské s křesťanskými, a v níž posléze křesťanství pevně zakotvilo.
Vybrané texty souzvuku, zasvěceného staroanglickým literárním památkám, dokládají, nakolik se slovesní tvůrci historického času cítili zaujati dobou a místem, nakolik se ve svém odvratu od vezdejšího světa vzdálili obřadnosti hodovních síní a dokládají i to, nakolik si anglosaská společnost uvědomovala, jakou hodnotu má v očích svého Stvořitele a vykupitele lidský rod.
Elegické básně Poutník a Námořník do jisté míry představují střet starého a nového řádu. Mluvčí „poutník“ tu zastupuje svět hrdinské tradice, v němž je základní silou vztah družiníka a pána. Mimo tento vztah není nic, snad jen živoření a útrapy. Vášnivé diskuse vyvolává text Ženin nářek, protože se přesně neví (a ani se to nedozvíme), jestli je mluvčím žena nebo například vyhoštěný vazal a jaká je povaha ženina neštěstí, vypověděného v básni.
Vyprávění vyvolených, jimž bylo dopřáno navštívit onen svět a poznat tam posmrtný osud, se nazývá vidění. V anglosaské literatuře se dočkalo největšího rozkvětu v 8.století. V souzvuku uvádíme vidění Ďábel a onen svět.
Mezi vidění se někdy počítá i Sen o Kříži. Dochoval se v jediném rukopisu z konce 10. století. Text lze číst jako básnickou výpověď, která byla součástí zápasu Anglosasů o prosazení křesťanských hodnot.
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku