Životopisy – František Halas 1/5 (2009)

Josef Veselý. Český básník, prozaik a překladatel, člen brněnského Devětsilu. Část svého života prožil v Kunštátu na Moravě, tomuto městu věnoval jednu ze svých nejslavnějších knih „Já se tam vrátím“. Režie Petr Dufek.

Účinkují František Derfler a Aranka Lapešová.

Připravil ČRo Brno v roce 2009 (5 x 12 min.). Premiéra ve dnech 19.-23. října 2009 na regionálních stanicích ČRo v cyklu „Životopisy – příběhy slavných i neslavných″. Repríza 26. – 30. 10. 2015 (ČRo 2 Praha, 9:40 h.) v rámci cyklu Příběhy slavných.

Pozn.: Čeká nás setkání s básníkem, jehož dílo není příliš rozsáhlé, přesto však znamená jednu z nejvýznamnějších postav české poezie 20. století – Františkem Halasem, který zemřel před 60 lety. (anotace ČRo)

Lit.: -lup- (= Luptáková, Věra): Příběhy slavných: František Halas. In web ČRo 2 Praha, říjen 2015 (článek + nahrávky k poslechu). – Cit.: „Mlčící budou strašně obviněni.“ Osud básníka, odbojáře, aktivního komunisty a nakonec i poslance KSČ v 5 samostatných audiích.

Narodil se 3. října 1901 v Brně, v rodině textilních dělníků. On sám se vyučil knihkupcem. Když mu bylo osm let, zemřela mu maminka. Otec se za pár let znovu oženil a rodina se stěhovala mezi Svitávkou u Blanska a Brnem. Otec ho taky přivedl mezi komunistickou mládež.

Spoluzakladatel Devětsilu

Už v roce 1921 začal psát pro komunistický tisk (Rovnost a Sršatec), vydával avantgardní časopisy (Pásmo a Fronta). Taky vstoupil do KSČ a v Brně pomáhal zakládat Devětsil. V roce 1925 odjel František Halas na půl roku do Paříže, po návratu pracoval jako redaktor nakladatelství Orbis.

Cestovatel

Ve 30. letech cestoval do Itálie, jižní Francie a do Španělska. Po návratu pak napsal řadu básní z cest vydané až po jeho smrti pod názvem Španělský podzim Františka Halase, fakta a dokumenty (1959). V roce 1936 se také oženil, narodili se mu dva synové.

Poválečná doba

V době 2. světové války byl v protifašistickém odboji a psal třeba pro ilegální Rudé právo. Po válce se stal předsedou Syndikátu českých spisovatelů a taky pracoval na ministerstvu informací. Byl aktivním komunistou a taky poslancem KSČ v letech 1945 až 1946.

Vrchol meziválečné poezie

Jeho dílo není příliš obsáhlé (asi 10 svazků), ale je považováno za vrchol české poezie meziválečných let. Verše nejsou libozvučné, často jsou násilně přerušené, autor vytvářel vlastní slova, neologismy nebo neobvyklou větnou skladbu.

Zemřel v Praze dne 27. října 1949 na selhání srdce. Jeho syny jsou diplomat, církevní historik a překladatel František Xaver Halas a rozhlasový redaktor a publicista Jan Halas.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)