Život a dílo Jana Karafiáta 1/2 (2010)
Připravil Přemysl Rut. Režie Teresie Bečková.
Účinkují Přemysl Rut, Markéta Potužáková a Jiří Bábek.
Natočeno 2010. Premiéra 30. 1. a 6. 2. 2011 (ČRo 3 Vltava, 2 x 30 min.). Ke stažení zde a zde
Obsah: 1. Z prachu země vzatý brouček. – 2. Ó ten dobrým psával brkem.
Pozn.: Pásmo o životě spisovatele, teologa a kazatele Jana Karafiáta. V pořadu se neseznámíme jen s informacemi o životě, ale i s ukázkami z jeho děl. Pořad byl vysílán v rámci pořadu Prameny a proudy.
Lit.: Rut, Přemysl: Život a dílo Jana Karafiáta (1/2): Z prachu země vzatý brouček. In web ČRo, leden 2011 (anotace).- Cit.: Kniha jménem Broučci patří k těm několika literárním dílům, která čeští čtenáři přijali za vlastní, s nimiž vyrostli, v nichž se poznávají a k nimž se znovu a znovu vracejí: od svého prvního vydání v roce 1876 vyšli Broučci více než stokrát.
Kupodivu se tato obliba nevztahuje na jejich autora: zatímco Němcová, Mácha, Neruda, Hašek jsou v českém kulturním prostředí přítomni nejen svým dílem, ale i svými osudy a charaktery, Jan Karafiát je i pro čtenáře Broučků postavou ve stínu. Ten stín ostatně leží i na jeho dalším díle. Kdo dnes zná Karafiátovu knížku o Husovi, Karafiátova kázání, novelu Kamarádi, ale i knížku téměř experimentálních pohádek Broučkova pozůstalost, nebo jeho obsáhlé Paměti? A přece právě v nich najde se mnoho epizod a nápovědí osvětlujících i Karafiátovu knihu nejznámější.
Čteme-li Broučky ve světle autorových vzpomínek, je nám náhle jasnější, kde se v nich vzalo tolik životní zkušenosti, včetně tragiky a smrti. O takové čtení se pokusil Přemysl Rut, když o Karafiátově životě a díle připravil rozhlasovou koláž, jejíž první část pod názvem Z prachu země vzatý Brouček za okamžik uslyšíte.
Lit.: Rut, Přemysl: Život a dílo Jana Karafiáta (2/2): Ó ten dobrým psával brkem. In web ČRo, leden 2011 (anotace).- Cit.: Tentokrát nás „Paměti spisovatele Broučků“ aspoň letmo provedou druhou polovinou jeho života a díla: dolehne k nám ozvěna Karafiátova kázání, několik slok z jeho Písniček a jedna pohádka z Broučkovy pozůstalosti.
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku