Vtip a humor v židovství (do 1997)
Jiří Mordechaj Langer. Vybral Marek Toman. Režie Petr Adler.
Účinkuje Milan Neděla.
Připravil Český rozhlas do roku 1997 pro cyklus Psáno kurzívou (15 min.).
Lit.: Vondráček, Jiří: Jiří Langer: Vtip a humor v židovství. In web ČRo 26. 7. 2010 (anotace). – Cit.: V cyklu Psáno kurzívou uvádíme stať, kterou z knihy Studie, recenze, články, dopisy vybral Marek Toman. Účinkuje Milan Neděla. Režie Petr Adler. Básník, publicista a překladatel Jiří Langer (narozen 19. 3. 1894 v Praze, zemřel 12. 3. 1943 v Tel Avivu) pocházel z českožidovské obchodnické rodiny. Byl mladším bratrem spisovatele a dramatika Františka Langra. Nedokončil studium na Vinohradském gymnáziu…
V roce 1913 odjel do haličského městečka Belz a rozhodl se žít ve zdejší chasidské komunitě. V roce 1915 byl povolán do armády, ale s pomocí bratra byl vojenské služby zproštěn. Do konce první světové války byl žákem belzského rabína Izachara Bér Kokacha. Po roce 1918 krátce působil na Hebrejském pedagogickém ústavu ve Vídni. Od roku 1923 s přestávkami učil na pražské židovské škole. Žil z podpory rodiny a z honorářů za překlady a články.
Věnoval se především studiu židovských náboženských textů, židovských tradic a kultury. Na tato témata napsal a publikoval množství studií a textů. Své hebrejsky psané básně vydal ve sbírkách Pijutim ve šire jedidut (Básně a písně přátelství, 1929) a Meat cori (Troška balšámu, Tel Aviv 1943). V antologii Zpěvy zavržených (1938) uvedl ve vlastních překladech hebrejskou poezii 10.-19. století. Ve stejném roce vydal i komentovaný překlad ukázek z Talmudu. Na podzim roku 1938 emigroval Jiří Langer před hrozícím fašistickým nebezpečím na lodi po Dunaji přes Černé moře do Palestiny. Zemřel následkem vyčerpání z této cesty a na něj navazující nemoci. Hlavním dílem Jiřího Langera je soubor legendárních vyprávění o činech chasidských světců, nazvaný Devět bran (1937).
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku