Dvanáct rozhněvaných mužů (2011)

Reginald Rose.  Překlad Ladislav Šenkyřík. Úprava Jiří Hubička. Zvuková režie, střih a mastering Martin Kusák. Hudba z archivu ADK-Prague. Technická spolupráce Martin Pilař. Režie Jitka Škápíková.

Osoby a obsazení:  porotce č. 1 – předseda (Petr Kostka), porotce č. 2 (Jiří Dvořák), porotce č. 3 (Michal Pavlata), porotce č. 4 (Jiří Langmajer), porotce č. 5 (Vladimír Javorský), porotce č. 6 (Pavel Rímský), porotce č. 7 (David Novotný), porotce č. 8 (Viktor Preiss), porotce č. 9 (Josef Somr), porotce č. 10 (Petr Oliva),  porotce č. 11 (Alexandr Minajev), porotce č. 12 (Oldřich Vízner), soudní sluha (Jiří Žák).

Natočeno březen 2011 (studio ADK-Prague). Vydalo nakladatelství XYZ, květen 2011.

Lit.: -ob- (= Bezr, Ondřej): Elitní sestava českých herců natočila Dvanáct rozhněvaných mužů. In web IDnes, 22. 2. 2011 (článek). – Cit.: Zpracování proslulého justičního dramatu amerického scenáristy a spisovatele Reginalda Rose Dvanáct rozhněvaných mužů právě vzniklo v jednom z pražských nahrávacích studií. Podílel se na něm výkvět českého herectví tří generací.

Příběh, který začátkem května vydá na CD nakladatelství XYZ, se odehrává v průběhu devadesáti minut v uzavřené místnosti. Dvanáct porotců má jediný úkol – jednomyslně rozhodnout o vině či nevině mladého muže, který je obžalován z vraždy svého otce.

Porotci jsou průměrní Američané s obyčejnými zájmy a zaměstnáními. V průběžném hlasování jedenáct hlasuje pro vinu, jenom porotce číslo 8, architekt Davis, je proti. Vyslovuje vážné výhrady k průběhu soudního jednání a kritizuje i způsob šetření celého případu. V průběhu jednání získá všechny ostatní na svou stranu.

Ve své studii o tomto dramatu napsal Václav Havel: „Dvanáct rozhněvaných mužů je drama, které je napsáno jako napínavá soudní pitva. Využívá přirozeného dramatismu sportovního utkání a rafinovaně operuje s rytmem vzrušení a klidu.“

V novém překladu Ladislava Šenkyříka, v audioverzi Jiřího Hubičky a v režii Jitky Škápíkové ztvární dvanáct porotců Josef Somr, Viktor Preiss, Jiří Langmajer, Oldřich Vízner, David Novotný, Petr Kostka, Petr Oliva, Michal Pavlata, Jiří Dvořák, Pavel Rimský, Vladimír Javorský a Alexandr Minajev.

Dvanáct rozhněvaných mužů (12 Angry Men) natočil jako film v roce 1957 režisér Sidney Lumet. Porotce v něm ztvárnili Martin Balsam, John Fiedler, Lee J. Coby, E. G. Marshall, Jack Klugman, Ed Binns, Jack Warden, Henry Fonda, Joseph Sweeney, Ed Begley, Robert Weber a v americkém exilu žijící český herec Jiří Voskovec.

Film se stal světovým evergreenem a byl nominován na Oscara v kategoriích nejlepší film, režie a scénář (vítězství ve všech třech kategoriích si odnesl Most přes řeku Kwai režiséra Davida Leana). Film si nicméně odnesl Zlatého medvěda z Berlinale 1957. Americký filmový institut jmenoval porotce číslo 8, ztělesněného Henrym Fondou, 28. z padesáti největších filmových hrdinů 20. století.

O rok později vznikla podle filmového scénáře divadelní hra, jejímž autorem je Reginald Rose. Předloha se dočkala několika dalších zpracování, v roce 1997 vznikl americký film režiséra Williama Friedkina a v roce 2007 natočil režisér Nikita Michalkov verzi, která se odehrává ve válkou zničené Čečně. Dvanáct porotců bojuje s rozhodnutím o osudu čečenského teenagera, který údajně zabil svého ruského otčíma.

Lit.: -jab-: 12 rozhněvaných českých herců v jednom studiu. In web ČT24, 2. 5. 2011 (článek + reportáž). – Cit.: Soudní drama Dvanáct rozhněvaných mužů, které v roce 1957 natočil nedávno zesnulý režisér Sidney Lumet, patří bezesporu k filmové klasice. Scenárista snímku a spisovatel Reginald Rose zpracoval příběh o vině i jako divadelní hru. Z českých scén ji v současnosti uvádí pražské Divadlo Radka Brzobohatého. V polovině května vyjde slavné justiční drama také u nakladatelství XYZ jako audiokniha, kterou nahrálo dvanáct českých herců.

Film Sidneyho Lumeta, v němž hrál Henry Fonda nebo také Jiří Voskovec, byl nominován na Oscara v kategoriích nejlepší film, režie a scénář a získal Zlatého medvěda na festivalu Berlinale. Dramatický příběh se celý odehrává v průběhu devadesáti minut v uzavřené soudní síni. Dvanáct porotců, průměrných Američanů s obyčejnými zájmy a zaměstnáním, má jednomyslně rozhodnout o vině či nevině mladého muže, který je obviněn z vraždy svého otce.

Nahrávka audioknihy Dvanáct rozhněvaných mužů David Novotný a Vladimír Javorský při… Lumetovo, respektive Roseovo drama, se stalo inspirací i pro další filmaře. V roce 1997 natočil americký režisér William Friedkin remake slavného příběhu, o deset let později se látky ujal ruský filmař Nikita Michalkov. Svou verzi zasadil do válkou zničené Čečny, kde dvanáct porotců rozhoduje o osudu čečenského chlapce, který údajně zabil svého ruského otčíma. I tento snímek byl nominován na Oscara (nejlepší zahraniční film).

Dvanáct nezaměnitelných mužů

Nahrávka audioknihy Dvanáct rozhněvaných mužů Nahrávka audioknihy Dvanáct rozhněvaných mužů V českém dabingu Lumetova filmu propůjčili hlasy porotcům Karel Höger, Radovan Lukavský, Lubomír Lipský, Bohuš Záhorský či Václav Voska. Právě výběr vhodných herců pro namluvení audioverze hry byl podle režisérky projektu Jitky Škápíkové tím nejobtížnějším: „Původně jsem řekla, že Dvanáct rozhněvaných mužů jako audio natočit nejde. Problém je v tom, že musí být dvanáct mužů, které rozpoznáte naprosto bezpečně podle hlasu, podle prvních slov, jinak je v tom totální zmatek.“

Ty správné představitele porotců našla v Josefu Somrovi, Viktoru Preissovi, Jiřím Langmajerovi, Oldřichu Víznerovi, Davidu Novotném, Petru Kostkovi, Michalu Pavlasovi, Jiřím Dvořákovi, Pavlu Rímském, Vladimíru Javorském, Alexandru Minajevovi a Petru Olivovi, který jako jediný z této sestavy hraje v Dvanácti rozhněvaných mužích na prknech Divadla Radka Brzobohatého. Ve studiu se během natáčení, které probíhalo filmovým způsobem, tedy na přeskáčku, sešli při některých scénách všichni.

Bez násilné aktualizace

Nahrávka audioknihy Dvanáct rozhněvaných mužů Viktor Preiss, Oldřich Vízner a Michal… Audionahrávka Dvanácti rozhněvaných mužů vznikla v novém překladu Ladislava Šenkyříka. „Nesnažila jsem se látku vykládat nějak nově, o žádné násilné aktualice,“ dodává režisérka, jak se ona se slavným filmem popasovala. „Chtěla jsem odvyprávět příběh, který nejenže je dobře napsanou detektivkou, ale má také mnoho vnitřních zvratů, jak se postupně odhalují jednotlivé motivy a posunuje jednání jednotlivých porotců.“ Dvanáct rozhněvaných mužů v češtině si podle jejích slov budou moci lidé poslechnout v polovině května.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)