Méněcennost 1/10 (2011)
Miroslav Hanuš. Četba na pokračování. Pro rozhlas připravila Jana Pithartová. Hudba Jan Jirásek. Hudební spolupráce Jiří Štusák. Zvuk Leoš Sedláček. Režie Pavel Krejčí.
Účinkují Pavel Soukup, Josef Pejchal, Martina Sikorová, Zdena Bittlová a Dagmar Novotná.
Připravil Hradec Králové v roce 2011. Premiéra prvního dílu 17. 2. 2011 (30 min.).
Lit.: anonym: Méněcennost. In web ČRo, únor 2011 (článek). – Cit.: Spisovatel Miroslav Hanuš (1907-1995) vystudoval historii, dějiny umění, filosofii a srovnávací religionistiku na Filosofické fakultě University Karlovy. Poté učil na středních školách na severní Moravě a od svých třiceti let v Chrudimi až do roku 1968, kdy byl penzionován. Od roku 1940 publikoval čtyřiadvacet románů a povídkových sbírek, které jsou významnou součástí proudu české psychologické a historické prózy. Zanechal stopu také v české science fiction literatuře. Jeho články znali čtenáři Literárních novin, Hosta do domu, Lidových novin aj.
Značný ohlas měly dva romány o Janu Ámosi Komenském nazvané „Osud národa“ a „Poutník v Amsterodamu“ a román „Bílá cesta mužů“ o polárníku Richardu Evelynu Byrdovi. Na motivy Hanušovy knihy „Já, spravedlnost“ natočil v roce 1967 pozoruhodný film režisér Zbyněk Brynych s Karlem Hőgerem v hlavní roli. Některé Hanušovy knihy vyšly až po sametové revoluci. Například diskurzivní román „Konkláve“.
„Méněcennost“ byla poprvé vydána roku 1942. Po třiceti letech autor román přepracoval, ale vydání v Melantrichu v roce 1972 bylo tehdejším režimem tzv. „uskladněno“. Hlavním hrdinou je Arnošt Tejmar alias Doktor Hovado – lékař, který velkou část života věřil, že skutečnost je jen to, co je hmatatelné. Díky své houževnatosti a píli se dokázal vymanit z chudobných poměrů, stal se vynikajícím praktickým lékařem a osobně se angažoval zejména jako lékař chudých v sociální a mravní bídě pražských periferií. Jeho intelekt, vůle a charakterové vlastnosti ho však neuchránily před životním ztroskotáním. Autor sleduje osud svého hrdiny až do chvíle významného zvratu v jeho životním směřování.
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku