Páteční večer – Achim, Bettina, Goethe a zámek Wiepersdorf (2011)
Příběh literární romantiky v braniborské rovině. V sídle rodiny básníka Achima von Arnim a jeho manželky Bettiny, rozené Brentano. Připravily Alena Wagnerová a Alena Zemančíková.
Natočeno 2011. Premiéra 25. 3. 2011 (120 min.) v rámci cyklu Rok německého jazyka.
Lit.: Zemančíková, Alena: Achim, Bettina, Goethe a zámek Wiepersdorf. In web ČRo, březen 2011 (článek). – Cit.: Zámek Wiepersdorf byl rodovým sídlem rodiny von Arnim, do níž patří romantický básník Achim von Arnim a jeho manželka Bettina, rozená Brentano. Oba jsou na zámeckém hřbitově pohřbeni a je jim zde věnováno muzeum. Na návštěvu do místa, kde je dnes Dům umělců, nás pozvala spisovatelka Alena Wagnerová.
Zámek Wiepersdorf stojí v Braniborsku, v naprosté rovině jižně od Berlína. Od konce 18. století patří rodině von Arnim, do níž se roku 1781 narodil budoucí básník Achim von Arnim. Ten si vzal za ženu Bettinu Brentano, mladší sestru svého přítele a spoluautora sbírky lidových a starých písní Chlapcův kouzelný roh. Bettina byla v té době známá svými výstředními způsoby, známostí a Goethem a radikálními názory. Achim hospodařil na Wiepersdorfu až do své smrti a Bettina na zimu odjížděla s dětmi do Berlína.
21. ledna roku 1831 Ludwig Achim von Arnim zemřel, zanechal šest dětí, z nichž nejstarší Friedmund převzal hospodářství. Vedle kostela je malý hřbitov, kde leží Achim i Bettina, jejich děti a další členové rodu – až po posledního, který má jenom na zdi desku, protože byl po válce zavlečen Rudou armádou do Tuly a tam zemřel.
Zámek zůstal v majetku rodiny von Arnim až do roku 1945. Arnimovi byli antinacisté, na Wiepersdorfu našli útočistě „zvrhlí“ umělci i židovští učenci. Mezi nimi byl i komunista Iwan Katz, který díky nim přežil válku a po ní získal vlivnou pozici na berlínském magistrátu. Tak se stalo, že zámek se stal se domem spisovatelů. Spolková země Braniborsko poskytuje každoroční stipendia umělcům z různých zemí a oborů, aby mohli v klidu a soustředění několik měsíců tvořit.
O Braniborsku, Prusku, romantickém hnutí, o objektivním i literárním obraze Achima a Bettiny von Arnim bude v pořadu Aleny Zemančíkové vyprávět spisovatelka Alena Wagnerová, knihovnice Roswitha Karbaum, ředitelka Domu umělců Anne Frechen. Připomeneme si i literární obraz Bettiny von Arnim v románu Nesmrtelnost Milana Kundery.
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku