Rebel bez hranic (2000)
Vyprávění o životě a díle spisovatele Jana Beneše. Připravil Jiří Langer. Režie Markéta Jahodová.
Účinkují Ladislav Mrkvička a Marika Procházková.
Připravil Český rozhlas v roce 2000 (59 min.). Repríza 27. 3. 2011 (ČRo 3 Vltava) v cyklu Schůzky s literaturou, k 75. výročí autorova narození; 28. 5. 2017 (ČRo 3 Vltava, 20:00 h) v cyklu Schůzky s literaturou.
Lit.: (anonym): Rebel bez hranic. In web ČRo 27. 3. 2011 (anotace). – Cit.: V cyklu Schůzky s literaturou uvádíme vyprávění o životě a díle spisovatele Jana Beneše (1936-2007). Absolvent pražské uměleckoprůmyslové školy, neměl cestu ke své literární tvorbě přímočarou. Jako vnitřně nekompromisní intelektuál nedobrovolně vystřídal v době svého lidského i uměleckého zrání celou řadu rozmanitých profesí. Poznal tak zblízka skutečnou životní realitu tehdejší doby, kterou při svém literárním talentu a osobitém vidění dokázal poutavě a neúprosně vtělit do několika převážně povídkových knih.
Spisovatel Jan Beneš se narodil 26. března 1936 v Praze v rodině architekta. Vystudoval Střední uměleckoprůmyslovou školu (1951-1955), krátce působil jako výtvarník v družstevních podnicích, zaměřených na výrobu hraček. V letech 1956-1958 vykonával vojenskou službu, před jejím skončením byl uvězněn (propuštěn na amnestii v roce 1960). Vystřídal řadu zaměstnání a souběžně se věnoval literární tvorbě.
Jeho ostrý pohled, břitkost a jednoznačnost výrazu i nekonformní postoje k tehdejším nositelům moci způsobily, že tento zpočátku s poctami uvítaný a vydávaný autor byl zakázán a dokonce se v šedesátých letech na čas ocitl v komunistickém vězení jako nepřítel režimu. V roce 1966 byl opět zatčen a odsouzen na pět let za podvracení republiky (za spolupráci s exilovým časopisem Svědectví).
Bylo jen logické, že když krátce po jeho propuštění přišla sovětská invaze, emigroval do Spojených států amerických, kde psal i vydával své další prózy. V 60. letech publikoval v Plameni, Hostu do domu, Literárních novinách, Tváři, Svědectví, v emigraci přispíval do Amerických listů, Denního hlasatele, Práva lidu, Reportéra.
Debutoval v roce 1962 knížkou povídek Do vrabců jako když střelí. Následuje další kniha povídek Situace a televizní hra Čas plyne i v neděli (obojí 1963), povídkový soubor Disproporce (1969). Benešova skutečná prvotina, román Druhý dech, vězeňské povídky souhrnně nazvané Na místě, milostný příběh z vojenského prostředí Trojúhelník s madonou, odehrávající se v padesátých letech na Slovensku, ironický román o zkušenostech českého přistěhovalce v Americe s názvem Zelenou nahoru či kniha povídek o mladých lidech z Československa padesátých a šedesátých let Až se se mnou vyspíš … budeš plakat, sbírka povídek Banánové sny i vzpomínková kniha Indolence vyšly v různých exilových nakladatelstvích.
Po Benešově polistopadovém návratu vyšla řada jeho starších textů u nás vůbec poprvé, některé se zpožděním několika desetiletí. Jan Beneš zemřel 1.6. 2007. Reprízu pořadu Rebel bez hranic uvádíme k 75. výročí autorova narození.
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku