Pan Posleda, přítel študáků (1995, 2023)

Jaroslav Žák a Vlastimil Rada. Dramatizace Marta Kussová. Hudební spolupráce Dana Stuchlíková. Zvukový mistr Radek Veselý. Natáčecí technik Jitka Kundrumová. Dramaturg  Ivan Hejna. Režie Maria Křepelková.

Osoby a obsazení: pan Posleda / Vachek (Lubomír Lipský), profesor Fukátko (Jan Čenský), profesor Baborák, senior gymnázia (Ilja Racek),  profesor Labašta, chemikář (Pavel Soukup), profesor Juchelka, tělocvikář (Bořivoj Navrátil), Kletečka, reportér (Alois Švehlík), nadstrážmistr (Vlastimil Zavřel). Dále účinkují  Ladislav Trojan, Alexej Pyško,  Dalibor Gondík, Milan Stehlík, Otakar Brousek st., Marek Libert, Filip Rajmont, Radim Vašinka,  Jan Dolanský, Martina Hudečková, Jiří Pleskot, Michal Alexandridis, Libor Bouček a Drahomíra Fialková.

Natočeno v roce 1995. Repríza 2. 9. 2006 (ČRo 2 Praha, 13:00 h.); 12. 2. 2012 (ČRo 2 Praha, 20:00 h.); 17. 9. 2016 (ČRo 2 Praha, 13:00 h.); 15. 2. 2020 (ČRo Rádio Junior, 57 min.); 22. 4. 2023 (ČRo 2 Praha, 13:04 h.) v cyklu Hra na sobotu.

Vydala Radiotéka, květen 2023 (MP3, CR.ES.2023.158).

Pozn.: V románu Pan Posleda, přítel študáků opouští Jaroslav Žák realistický, byť parodicky pojatý pohled na tehdejší střední školu a čtenář se ocitá ve střední škole plné magických bytostí, kouzel a zázraků. Kdo při hře na babu ji dostane jako poslední, má Posledu a jde s Posledou spát. A tak Vašíček Dusbálek odchází domů s Posledou – malým dědečkem s vousy a kouzelným deštníkem. Posleda s ním odchází napovídat mu při vyučování – a dostane se do souboje se zlým kouzelníkem Labaštou, který využívá školních skřítků Piškuntálků a dalších postav ze školního folklóru. Souboj obou mágů vrcholí bitvou, při které ožívají nejenom postavy ze školních učebnic, ale také – děste se – bytosti ze žákovských kreseb. Jejich souboj ovšem nevítězí magie, ale naprosto nemagická píle a znalosti jednoho z Posledových žáků a odchovanců. (anotace)

Lit.: anonym: Zasmějte se s Lubomírem Lipským. In web ČRo 2 Praha, únor 2012 (článek). – Cit.: Hra, kterou tentokrát nabídne Dvojka ČRo, bude zasvěcena herectví populárního komika Lubomíra Lipského. Je tedy zřejmé, že titul zamíří do oblasti komediálního žánru.

Rozhlasová dramatizace nás všechny navrátí do studentských let, do svérázné poetiky knížek Jaroslava Žáka a Vlastimila Rady.

Na dva slavné tituly, které proslavily především jejich filmové přepisy, tedy na Školu, základ života a na Cestu do hlubin študákovy duše, navázal Jaroslav Žák v roce 1937 humoristickým příběhem s názvem Pan Posleda, přítel študáků.

Oproti předchozím dvěma satirickým vyprávěním, která jsou přes veškerou nadsázku realistická, objevují se v Panu Posledovi motivy fantastické a lehce nadpřirozené.

Autor nás zavádí do jakéhosi vinohradského gymnázia, ve kterém je labyrint podzemních chodeb plných strašidel a ve kterém žijí študáci pod útiskem strašného kouzelníka Labašty, jinak profesora chemie. Do vývoje příběhu, který odráží atmosféru střední školy v časech na sklonku první republiky, zasáhne významně staříček jménem Posleda, neboli personifikovaná postava toho, kdo zůstává poslední při hře na babu.

Režisérka Maria Křepelková, která Pana Posledu, přítele študáků natočila v roce 1995, do hry obsadila, kromě Lubomíra Lipského v titulní roli, celou řadu známých českých herců. Uslyšíme například Ilju Racka, Otakara Brouska staršího, Pavla Soukupa, Bořivoje Navrátila, Martinu Hudečkovou a celou řadu dalších.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Všem, kterým se hra líbila, doporučuji přečíst si knihu. Přišli byste tak o množství zábavných historek, např. Posledovo vysílání v rádiu, pověsti o duchovi středověkého matikáře v podzemí gymnázia, čarování zlého chemikáře Labašty a o závěrečnou (téměř fantasy bitvu) mezi studenty a kantory, do které se zapojí i oživlé poučky a postavy z učebnic a sešitů. Nevzpomenu si na všechno. Četl jsem to ještě jako student gymnázia :-), a to už je moc let. Rozhlasová hra bohužel vše tohle pominula a snaží se spíš o reálný příběh.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)