„Ruší nám to natáčení“ (2006)

Dokument o procesu s „kulakem“ Pažoutem z Bystřice, souzeným za neodevzdání letáku z balónové akce Svobodné Evropy a další činy. Scénář a režie Marek Janáč. Hovoří historik Petr Blažek, dcera Božena Tomášů, další příbuzní odsouzeného a jiní. Účinkuje Hana Kofránková. Hudební spolupráce Josef Plechatý. Zvuk Miloš Kot.

Premiéra 28. 9. 2006 (Radiožurnál, 12:15 – 13:00 h.; 40 min.). Repríza 15. 9. 2014 v rámci pořadu Rádio Retro : Znovu 89 – Od Gottwalda k Husákovi.

K poslechu zde.

Tisková konference a veřejné představení se konalo v úterý 26. 9. 2006 od 10.00 hodin v budově Českého rozhlasu.

Nahrávka byla oceněna na Národní soutěžní přehlídce REPORT 2006.

Dne 1. 6. 2016 se v 18 hodin v Národním zemědělském muzeu, Kostelní 44, Praha 7 v rámci doprovodného programu k výstavě Rozkulačeno! Půlstoletí perzekuce selského stavu uskutečnila diskuze Proces s Josefem Pažoutem z Bystřice.
V diskuzi vystoupil autor rozhlasového pořadu Ruší nám to natáčení Marek Janáč a historik Petr Blažek.

Pozn.: V České republice jediný zachovaný záznam procesu s „vesnickým boháčem“ v 50. letech minulého století.

Lit.: anonym: Neznámý a jediný objevený záznam procesu s kulakem. In web Digizone, 27. 9. 2006 (článek). – Cit.:  ČRo 1 – Radiožurnál odvysílal před více než čtvrt rokem dva dokumenty Marka Janáče o nových výzkumech kolem politického procesu s Miladou Horákovou. V souvislosti s tím vyzval posluchače k hledání 170-ti originálních magnetofonových pásů se záznamem procesu, jejichž existenci předpokládáme. V rámci tohoto „pátrání“ došlo k nalezení dosud neznámého záznamu procesu z 50. let – dokument, v němž hrají důležitou roli tajné rozkazy ministrů, protistátní letáky, nesplněné dodávky potravin a záhadná smrt prokurátora tohoto procesu. Záznam se skrýval ve fonotéce Českého rozhlasu v Plzni, v devíti neevidovaných lepenkových krabicích s nenápadným nápisem „Proces Bystřice“. Po doslova detektivním pátrání se podařilo nashromáždit řadu detailů, které ukazují jakým způsobem komunistický režim počátkem 50. let zlikvidoval celou jednu společenskou třídu – soukromé sedláky.

Dvouhodinový fragment záznamu bystřického procesu je významný tím, že je podstatnou částí toho, co se před soudem odehrálo. Ze zhruba pěti hodin hlavního líčení se dochovaly 2 hodiny a 10 minut. Ukazují, že někteří sedláci se v té době (proces se konal 25. srpna 1954) ani tváří v tvář soudnímu tribunálu nevzdali a bojovali o svou záchranu. Sedlákovi Josefu Pažoutovi se na několika místech podařilo zcela rozbít chabé „odborné“ argumenty prokurátora Lva Blocha – bývalého ostravského dělníka, který se k justici dostal po absolutoriu devítiměsíčního rychlokurzu „Právnická škola pracujících“ (stejnou školu absolvovala rovněž Ludmila Brožová, prokurátorka z procesu s Miladou Horákovou). Bloch spáchal necelý rok po procesu sebevraždu. Někteří pamětníci si dodnes myslí, že ho k ní dohnaly výčitky svědomí. U prokurátorského spisu případu Josefa Pažouta po sobě Bloch zanechal unikátní kartičku, která dala název celému dokumentu „Ruší nám to natáčení.“

Lit.: Janáč, Marek: Ruší nám to natáčení. In web ČRo 1 Radiožurnál, září 2006 (článek). – Cit.: Ten dokument by mohl mít i podtitulek: Hledali jsme Horákovou a našli ‚kulaka’. Před více než čtvrt rokem Český rozhlas 1 – Radiožurnál odvysílal dva dokumenty Marka Janáče o nových výzkumech kolem politického procesu s Miladou Horákovou. Součástí akce byla výzva posluchačům k hledání 170 originálních magnetofonových pásů se záznamem procesu, jejichž existenci předpokládáme. Našli jsme zatím něco, co nikdo z týmu, který výzvu připravil, nečekal – dosud neznámý záznam procesu z 50. let. Dokument, v němž hrají důležitou roli tajné rozkazy ministrů, protistátní letáky, nesplněné dodávky potravin a záhadná smrt prokurátora tohoto procesu.

Záznam se skrýval ve fonotéce Českého rozhlasu v Plzni v devíti neevidovaných lepenkových krabicích s nenápadným nápisem „Proces Bystřice“. Pásy jsou natočeny rychlostí 76 cm/s, která se na profesionálních magnetofonech již celou řadu let nepoužívá. Proto byl pásy zaslány do pražského archivu Českého rozhlasu a digitalizovány. 

Následovalo doslova detektivní pátrání v dokumentech Státního okresního archivu v Jičíně, Okresního soudu Jičín, Národního archivu v Praze, Archivu ministerstva vnitra v Kanicích a Regionálního muzea a galerie v Jičíně. Významnou pomoc poskytli zejména Alena Šimánková (Nár. arch. Praha) a Radovan Sál (Jičínské Listy). Podařilo se nashromáždit řadu detailů, které ukazují, jakým způsobem komunistický režim počátkem 50. let zlikvidoval celou jednu společenskou třídu – soukromé sedláky. 

Dvouhodinový fragment záznamu bystřického procesu je významný tím, že je podstatnou částí toho, co se před soudem odehrálo. Ze zhruba pěti hodin hlavního líčení se dochovaly 2 hodiny a 10 minut. Ukazují, že někteří sedláci se v té době (proces se konal 25. srpna 1954) ani tváří v tvář soudnímu tribunálu nevzdali a bojovali o svou záchranu.

 

 

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)