Páteční večer – Synagogy Čech, Moravy a Slezska 1/12 (2006-2018)

Páteční večer ke Dni památky obětí holocaustu, k 60. výročí konce Norimberského procesu (1.10.1946), jemuž bude věnováno úvodní zamyšlení. Připravila Vladimíra Lukařová.

Praha – 1. část. Nejstarší památky: Staronová synagoga, židovské město (Josefov), Pinkasova synagoga, Starý židovský hřbitov. Průvodci jsou ředitel Židovského muzea v Praze dr. Leo Pavlát a historik téhož muzea dr. Arno Pařík. Při bohoslužbě ve Staronové synagoze konané ke svátku Púrim zpívají kantor Viktor Feuerlicht a členové pražské Židovské obce. V krátkém sestřihu z přímého přenosu „Každý člověk má své jméno“ z Pinkasovy synagogy v roce 1999 účinkují vrchní pražský a zemský rabín Karol Sidon, Jiří Ornest, Viktor Feuerlicht a hosté, kteří předčítali jména českých, moravských a slezských Židů, zemřelých za holocaustu. Další synagogální zpěvy přednese rabín Jehuda Ješarim. Všechny snímky natočil Český rozhlas 3 – Vltava. Zvuk Tomáš Zikmund a Jiří Flossmann. Střih Ivana Možná a Helena Bielanová. Produkční spolupráce Monika Jiřelová. Připravila a uvádí Vladimíra Lukařová.

Premiéra 27. 1. 2006 (125min.). Obnovená premiéra 7. 10. 2011.

Praha – 2. část. Židovská radnice, Vysoká, Klausová a Maiselova synagoga v Praze 1 na Starém Městě, druhý nejstarší Židovský hřbitov v Praze na Žižkově, Španělská synagoga s vnitřní Zimní synagogou, Jáchymova ulice s bývalou budovou Židovského muzea. Průvodcem je ředitel Židovského muzea v Praze dr. Leo Pavlát. Synagogální zpěvy přednesou rabín Jehuda Ješarim a kantor Arnošt Neufeld. Snímky natočil Český rozhlas 3 – Vltava ve Španělské synagoze. Lidové židovské duchovní písně zpívají kantor Miki Roth a pěvecký sbor Mišpacha, hraje soubor Klezmerim, řídí Hana Rothová. V pořadu dále zazní část modlitby Kol-nidre (Všechny sliby) Ernesta Blocha. Hrají Ofra Harnoy (violoncello) a London Philharmonic Orchestra, řídí Sir Charles Mackerras. V elegii Avigdora Kary „Všechna ta neštěstí“ o pogromu v pražském židovském ghettu v roce 1389 účinkuje Rudolf Pellar. Na uvedení elegie spolupracovala hebraistka doc. Jiřina Šedinová. Zvuk Tomáš Zikmund a Jiří Flossmann, střih Ivana Možná, produkční spolupráce Monika Jiřelová. Připravila a uvádí Vladimíra Lukařová.

Premiéra (?) 27. 1. 2007 (Vltava, 20:00 – 21:40 h.; 100min.).

Morava – 1. část. Brno: Židovské město. Synagoga v Křenové. Židovský hřbitov v Židenicích. Boskovice: Židovská čtvrť. Synagoga maior. Židovská rituální lázeň mikve. Židovský hřbitov pod zámeckou oborou. Jevíčko: Soudní ulice. Nová synagoga. Nový židovský hřbitov. Lomnice u Tišnova: Židovské náměstí. Synagoga. Židovský hřbitov. Průvodcem je Ing. arch. Jaroslav Klenovský. Synagogální zpěvy přednese kantor Židovské náboženské obce v Brně Arnošt Neufeld. Snímky natočil Český rozhlas. Lidové židovské písně zpívá Jakov Magid, hraje Studiová skupina. V pořadu dále zazní píseň „Pokojné rozloučení“ Ericha Wolfganga Korngolda na libreto brněnského spisovatele Ernsta Lothara a část ze Sedmera písní v lidovém tónu op. 18 brněnského skladatele Pavla Haase. Zpívají Anne Sofie von Otter a Petr Matuszek, na klavír doprovázejí Bengt Forsberg a Aleš Kaňka. V povídce boskovického spisovatele Hermanna Ungara „Bratři“ účinkuje Viktor Brabec. Připravila a uvádí Vladimíra Lukařová.

Premiéra 27. 1. 2008 (Vltava, 20:00 – 22:15 h.; 130min.). Repríza 10. 8. 2024 (ČRo 3 Vltava, 9:00 – 11:00 h.) v cyklu Víkendová příloha.

Čechy – 3. část. Terezín, Úštěk, Mladá Boleslav. Terezín: Náměstí, Památník Terezín. Synagoga v Dlouhé ulici, Šlojska, kasárny. Krematorium a pohřebiště v Bohušovické kotlině. Malá pevnost. Úštěk: Synagoga nad údolím a její unikátní rekonstrukce, škola a byt učitele. Židovský hřbitov v lese. Mladá Boleslav: Židovský hřbitov nad městem. Průvodcem je ředitel Židovského muzea v Praze Leo Pavlát. Expozici Památníku Terezín přiblíží jeho ředitel Jan Munk. Dále hovoří předseda Občanského sdružení pro úštěckou synagogu a hřbitov Tomáš Hlaváček a prof. Obchodní akademie Jan Jirásko, správce židovského hřbitova v Mladé Boleslavi. Úryvky z Denních rozkazů Rady starších a Sdělení židovské samosprávy Terezín z let 1941 – 1945 čte Michal Pavlata. Z přímého přenosu z Pinkasovy synagogy v r. 1999 připomeneme některé transporty z Terezína do vyhlazovacích táborů na východě. Židovské duchovní zpěvy přednese kantor Viktor Feuerlicht. Uslyšíme také část z dětské opery Brundibár Hanse Krásy, kterou za války uvedly děti vězněné v ghettu, a jejíž autor zahynul v Osvětimi. V novodobém nastudování Zdeny a Václava Fléglových účinkují členové Dismanova rozhlasového dětského souboru. Připravila a uvádí Vladimíra Lukařová.

Natočeno 2008. Premiéra 23. 1. 2009 (ČRo 3 Vltava, 20:00 h.). Repríza 3. 10. 2014 (ČRo 3 Vltava, 20:00 h.).

5.  Praha – 3. část: Jeruzalémská synagoga na Novém Městě, Smíchovská synagoga U Anděla, místo zbořené Vinohradské synagogy v Sázavské ulici, Nový židovský hřbitov na Želivského, Libeňská synagoga na Palmovce. Průvodcem je ředitel Židovského muzea v Praze Leo Pavlát. Dále hovoří představený Jeruzalémské synagogy Emil Svátek, správce Nového židovského hřbitova Ivan Berkovič a akademický malíř a restaurátor Václav Špale. Zpívají vrchní kantor Jeruzalémské synagogy Ladislav Blum a kantor Viktor Feuerlicht. V pořadu zazní dále části ze Sonáty pro klavír a z Tria pro housle, violu a violoncello Gideona Kleina a ze Suity pro hoboj a klavír Pavla Haase. Skladby vznikly v Terezínském ghettu. Úryvky z Pamětních listin Jeruzalémské a Smíchovské synagogy a kapitoly z Žalozpěvu za 77 297 obětí od Jiřího Weila přednese Michal Pavlata. Připravila a uvádí Vladimíra Lukařová. Páteční večer ke Dni památky obětí holocaustu (27.1.).

Natočeno 2009. Premiéra 22. 1. 2010 (ČRo 3 Vltava, 20:00 h.; 120 min.). Repríza 25. 9. 2015 (ČRo 3 Vltava, 20:00 h.; 120 min.).

6. Morava – 2. část. Velké Meziříčí: Stará a Nová synagoga, židovská čtvrť, hřbitov pod Vrchovcem. Dolní Kounice: barokní synagoga, zbytky ghetta, hřbitov na Šibeničním vrchu. Ivančice: zbytky ghetta, synagoga, hřbitov podél Mřenkového potoka. Třebíč: Zadní a Přední synagoga, židovská čtvrť u řeky Jihlavy, hřbitov nad městem. Průvodcem je architekt Jaroslav Klenovský, dále hovoří Ing. Josef Janíček z Městského úřadu v Ivančicích. V pořadu zazní úryvky z „Pověstí z Velkého Meziříčí a okolí“, z „Kroniky Velkého „Mezeříčí“ z roku 1650, z nápisů v synagoze v Dolních Kounicích a báseň Jaroslava Vrchlického na židovském hřbitově v Ivančicích. Účinkuje Michal Pavlata. Synagogální zpěvy přednese bývalý kantor brněnské Židovské obce Arnošt Neufeld, dále zazní lidové židovské zpěvy a skladby brněnských rodáků Ericha Wolfganga Korngolda a Pavla Haase. Připravila a uvádí Vladimíra Lukařová.

Natočeno 2010. Premiéra 21. 1. 2011 (120 min.) ke Dni památky obětí holocaustu (27. 1.). Repríza 9. 9. 2016 (ČRo 3 Vltava, 20:00 h.); 27. 7. 2024 (ČRo 3 Vltava, 8:20 – 10:18 h.) v cyklu Víkendová příloha.

7. Kraj Vysočina. Ledeč nad Sázavou: synagoga v ulici Na potoce, židovský hřbitov. Polná: židovská čtvrť u Karlova náměstí a Rabínského plácku, synagoga, hřbitov u říčky Šlapanka. Třešť: zbytky židovské čtvrti, synagoga na náměstí Svobody, hřbitov nad rybníkem Korečník. Nová Cerekev: synagoga v Rubešově ulici, Starý a Nový židovský hřbitov.
Průvodcem je architekt Jaroslav Klenovský. Dále hovoří Libuše Hodíková, předsedkyně Občanského sdružení pro synagogu v Nové Cerekvi.  Z dokumentární knihy Jiřího Kovtuna Tajuplná vražda: Případ Leopolda Hilsnera čtou v režii Petra Adlera Michal Pavlata a Petr Kostka. V pořadu dále zazní skladby Gustava Mahlera. Zvuk Tomáš Zikmund a Jiří Flossmann. Střih Ivana Možná. Produkce Monika Jiřelová. Připravila a uvádí Vladimíra Lukařová.

Natočeno 2011. Premiéra 17. 2. 2012 (ČRo 3 Vltava, 20:00 h). Repríza 29. 9. 2017 (ČRo 3 Vltava, 20:00 h).

8. Památky Plzně (Stará, Pomocná a Velká synagoga, židovský hřbitov), Kasejovic (zbytky ghetta, synagoga), Březnice (ghetto Lokšany, synagoga, židovský hřbitov), Radnic (synagoga ) a Rakovníka (ghetto, synagoga v Galerii Václava Rabase, židovský hřbitov). Průvodcem je ředitel Židovského muzea dr. Leo Pavlát. Dále hovoří správci synagogy v Kasejovicích manželé Švagrovi, stavitel z Březnice Michal Nedvěd a správci synagogy v Radnicích manželé Paškovi. Historii navštívených míst připomenou úryvky z knih Věry Špirkové „Židovská komunita v Plzni“, Dimitrije Slonima „K historii Židů v jihočeské Blatné a okolí“ a ze dvou kronik města Radnic, které v letech 1905 – 1917 vedli Josef Hylák a Jan Pohl. V pořadu zazní ukázky z alba „Písně pro dýchající stěny“, které česko-židovsko-kanadská zpěvačka Lenka Lichtenberg natočila v chátrající Staré synagoze v Plzni a v obnovené synagoze v Radnicích. Dále zpívá kantor Joseph Malovany. Sonáty Domenica Scarlattiho přednesou cembalistka Zuzana Růžičková a harfistka Jana Boušková. Dirigent Robert Brock řídí orchestr Osvobozeného divadla v písni Jaroslava Ježka „Klobouk ve křoví“, zpívají Jiří Voskovec a Jan Werich (nahrávka z roku 1934). Účinkuje Libor Vacek. Zvuk Tomáš Zikmund a Jiří Flossmann. Střih Ivana Možná. Produkce Monika Jiřelová. Připravila a uvádí Vladimíra Lukařová.

Natočeno 2012. Premiéra 25. 1. 2013 (ČRo 3 Vltava, 20:00 h.).

9. Slavkov, Uherské Hradiště a Holešov. Připravila a uvádí Vladimíra Lukařová. V dalším díle navštívíme židovské památky na Moravě ve Slavkově u Brna (bývalá židovská škola, synagoga, židovský hřbitov), v Uherském Hradišti (synagoga s knihovnou Bedřicha Beneše Buchlovana, památník v místě bývalého židovského hřbitova) a v Holešově (bývalá židovská čtvrť, Šachova synagoga, židovský hřbitov). Průvodcem je architekt a památkář Jaroslav Klenovský. Dále hovoří průvodci Šachovy synagogy v Holešově Vojtěch Mikula a Vratislav Brázdil. Historii navštívených míst připomenou úryvky ze sborníku „Ze života slavkovských Židů“, ze Zřizovací listiny purkmistra a konšelů města Uherského Hradiště z roku 1429, z hebrejských liturgických textů na stěnách Šachovy synagogy v Holešově, z dopisu holešovského rabína Šacha magistru křesťanské filosofie Walentino Wiederichovi z roku 1660 (překlad Jiří Richter) a z Memoranda Národní rady židovské adresované vládě Československé republiky v roce 1918 po pogromu v Holešově. Účinkuje David Schneider. V pořadu zazní hudba brněnských židovských skladatelů Heinricha Wilhelma Ernsta a Ericha Wolfganga Korngolda. Dále zpívá kantor Židovské náboženské obce v Brně Arnošt Neufeld. Zvuk Tomáš Zikmund a Jiří Flossmann. Střih Ivana Možná. Produkce Monika Jiřelová.

Natočeno 2013. Premiéra  24. 1. 2014 (Český rozhlas Vltava, 20:00 h.).

10. Za židovskými památkami do severozápadního Pošumaví. Navštívíme synagogu s mikví v Kdyni, židovský lesní hřbitov v Loučimi, bývalou synagogu a nový židovský hřbitov v Klatovech, Muzeum rabína Dr. Šimona Adlera v Dobré Vodě u Hartmanic, nejvýše položenou synagogu v České republice, která se nachází v Hartmanicích, kde najdeme také židovský hřbitov s hromadným hrobem žen, které zemřely při pochodu smrti koncem války. Poslední zastávkou bude starý a nový židovský hřbitov v Sušici. V pořadu hovoří Leo Pavlát, Jan Löffelmann, Veronika Rubínková a Václav Diviš. Historii navštívených míst připomenou ukázky v podání Davida Schneidera. Biblické písně Antonína Dvořáka zazní v podání Karla Bermana, Jana Hory a České filharmonie, řídí Václav Neumann. Připravila a uvádí Vladimíra Lukařová. Natočeno v roce 2014 (118 min). Repríza 31. 1. 2024 (ČRo 3 Vltava, 20:00 h.) v cyklu Večer na téma.

11. Páteční večer ke Dni památky obětí holocaustu (27. 1.). Za židovskými památkami jižní Moravy. Strážnice: Synagoga, rituální lázeň mikve, hřbitov. Břeclav: Židovská čtvrť, synagoga, hřbitov s obřadní síní a Kuffnerovou hrobkou. Mikulov: Židovská čtvrť v Husově ulici, pamětní deska a busta zakladatele dotykové abecedy pro hluchoslepé Hieronyma Lorma, rituální lázeň mikve, synagoga, hřbitov s obřadní síní a hroby zemských rabínů. Průvodcem je historik a architekt Brněnské židovské obce Jaroslav Klenovský. Dále hovoří historik a archeolog ze Strážnice Jiří Pajer, správce strážnického židovského hřbitova Rudolf Mašek a předsedkyně Spolku přátel židovské kultury v Mikulově Marie Leskovjanová. Úryvky z dobových textů čte David Schneider. Část Kvintetu B dur op. 30 jihomoravského rodáka Karla Goldmarka přednesou Quatuor Sine Nomine a klavírista Oliver Triendl. Píseň k šabatu natočenou v synagoze v Mikulově zpívá Lenka Lichtenberg. Zvuk Tomáš Zikmund a Jiří Flossmann. Střih Ivana Možná. Produkce Monika Jiřelová. Připravila a uvádí Vladimíra Lukařová.

Natočeno 2016. Premiéra 27. 1. 2017 (Český rozhlas Vltava, 20:00 h.). K poslechu zde.

12. Synagogy Čech, Moravy a Slezska. Za židovskými památkami jihovýchodního Pošumaví. Ve dvanáctém dílu cyklu navštívíme Český Krumlov, Bechyně, Vodňany, Milevsko, Čkyně. Průvodcem je ředitel Židovského muzea v Praze Leo Pavlát. Připravila a uvádí Vladimíra Lukařová.

Natočeno 2017. Premiéra 24. 1. 2018 (ČRo 3 Vltava, 20:00 h.) v cyklu Večer na téma.

Lit.: Lukařová, Vladimíra: Synagogy Čech, Moravy a Slezska. In Čtvrtletník Klubu Vltava 4/2013, s. 26 (článek). – Cit.: „V lednu 2014 dospěje už ke svému 9. dílu cyklus Synagogy Čech, Moravy a Slezska. Premiéru každého pořadu vysílá Český rozhlas – Vltava vždy v lednu u příležitosti Dne památky obětí holocaustu (27. leden). Průvodcem moravských pořadů je brněnský architekt Jaroslav Klenovský. Pořad bude věnován třem moravským lokalitám – Slavkovu, Uherskému Hradišti a Holešovu. „Středová deska náhrobku z černé žuly byla vyvrácena a ukradena. Zloděj ji pak přebrousil a znovu využil na jiném hřbitově.“ – „Někdo si na svůj vlastní hrob dal kradený náhrobek z židovského hřbitova?“ ptám se nevěřícně. – „Stoprocentně. A to není jediný případ…“, konstatuje Jaroslav Klenovský. Míjíme Památník obětem holocaustu z roku 1993 a pokračujeme dále vzhůru vysokou travou na židovském hřbitově ve Slavkově u Brna.

Expozice v bývalé židovské škole svědčí o podílu židovských podnikatelů a řemeslníků na rozvoji kraje. O něco dále hledíme na fotografie židovských dětí se svou učitelkou, která je tajně učila i poté, když jim nacisté zakázali chodit do školy. Synagogu hned vedle židovské školy obýval ještě donedávna Okresní archiv Vyškov. Na smetanových stěnách rozkres černým uhlem pro budoucí rekonstrukci, jako když švadlena kreslí křídou na látku
rukávy, límec, klopy. Cestou na ženskou galerii procházíme mezi střepy z oken, která se stala terčem pro vandaly… V předsíni synagogy je umístěna pamětní deska se jmény zavražděných slavkovských Židů. Nejmladší je šestiletá Eliška Altová, nejstarší její babička Anna Altová, bylo jí 78 let. Transporty se slavkovskými Židy mířily z Terezína do vyhlazovacích táborů Sobibor, Majdanek, Osvětim, Treblinka, případně do ghett na území Polska
a Sovětského svazu.

Synagoga v Uherském Hradišti byla v době okupace zničena dvakrát. Po válce byla opravena, dočasně ji využívala Slovácká filharmonie. V roce 1966 synagoga znovu celá vyhořela. Dnes zde sídlí Knihovna B. B. Buchlovana. Pamětní deska v prosklené předsíni připomíná místní Židy, kteří zahynuli většinou v Osvětimi – Březince. Vysoká stavba je celá laděna do starorůžové barvy. Několik pater je spojeno otevřeným schodištěm, z něhož je možno
přehlédnout život v jednotlivých odděleních knihovny. Kopule synagogy slouží jako rozhledna, výhled je odtud velkolepý. Ze židovského hřbitova v Uherském Hradišti zbylo jen travnaté prostranství s památníkem. Co nestihly nacistické bojůvky, dokončily okupační úřady. Hřbitovní zdi i obřadní síň nechaly zbořit, hřbitov zorat a proměnit v pole. Židovské obyvatele nemělo připomínat nic. Náhrobky byly prodány v aukci kameníkům, kteří jimi vydláždili část nedalekého Starého Města. Jeho obyvatelé tedy dodnes chodí po bývalých náhrobcích židovského hřbitova…

Novou synagogu v Holešově zapálili nacisté v létě 1941. Dnes už ji připomíná jen parčík se smutečními vrbami. Renesanční Stará synagoga už nesloužila svému původnímu účelu, unikla tudíž pozornosti. Nese název zdejší nejvýznamnější osobnosti – rabína Sabbatai ben Meir Kohena, zvaného „Šach“. Rostlinnou dekorací prolínají citáty tzv. Bible chudých – účastníci bohoslužby mohli číst biblické texty rovnou ze stěn. Řečniště s jemným kovotepeckým zdobením z 18. století, svatostánek zakrývá chrámová opona v barvách karmínové a zlatobílé. Na židovském hřbitově stojí vedle sebe subtilní pískovcové náhrobky nejstaršího data i mohyly z černé leštěné žuly.

 

Tumba rabína Šacha se stala poutním místem návštěvníků z Izraele, i z Ameriky. V obřadní síni procházíme expozicí věnovanou historii židovských obcí v této části Moravy. Fotografie Židů s kufry, na kabátech mají našité žluté hvězdy. Ulicemi „svých“ měst míří ke shromaždišti před deportací. Fotografie koncentračních táborů při osvobození s hromadnými hroby. Děti za ostnatým drátem ukazují z vyhrnutých rukávů vytetované číslo. Na náhrobcích každého židovského hřbitova vždy nalezneme jména příbuzných „in memoriam“. Z více než 270 holešovských Židů se vrátila hrstka.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.