Poslední boj majora Pugačova (2006)

Varlam Šalamov. Povídka ruského spisovatele. Překlad Sergej Machonin. Připravil Petr Turek. Režie Vladimír Gromov.

Účinkuje Alfred Strejček.

Natočeno 2006 (28 min). Repríza 10. 11. 2017 (ČRo 3 Vltava, 14:30 h) v cyklu Ruský týden na Vltavě.

Pozn.: Ruský básník a prozaik Varlam Tichonovič Šalamov (1. 7. 1907 Vologda – 18. 1. 1982 Moskva) je typickým „autorem jediné knihy“: jeho Kolymské povídky sice stojí ve stínu proslulejšího Solženicynova Souostroví Gulag, ale spolu s knihou Jiný svět Gustawa Herlinga-Grudzinského patří k tomu nejhodnotnějšímu, co bylo napsáno o sovětských koncentračních táborech. Šalamov studoval práva na Moskevské univerzitě, studia přerušil v letech 1926-1929, kdy byl odsouzen ke třem letům pracovního tábora. V letech 1932-1937 publikoval několik básní a próz. Od r. 1937 strávil celkem 17 let v gulagu (Kolyma).
Po rehabilitaci začal znovu psát básně, které od r. 1957 vycházely časopisecky, r. 1961 vyšly jeho verše poprvé knižně. Kromě veršů psal Šalamov kratší povídkové črty o zážitcích z tábora, které kolovaly nejprve v samizdatu, poprvé vyšly v časopise Novyj žurnal v New Yorku, knižně pak 1978 v Londýně. Český výbor z Šalamovových próz vyšel pod názvem Kolymské povídky v nakl. Mladá fronta r. 1995.
Působivost jeho podání života v táborech spočívá v detailním popisu jednotlivých případů a v dovedném stupňování účinku. Lidské příběhy se prolínají s drobnými událostmi, které však mívají v podmínkách tábora leckdy drtivý dopad. Šalamovovy povídky jsou stroze realistickým, autobiografickým líčením vždy jednoho konkrétního zážitku. Jejich účinnost spočívá v hrůze, kterou vyvolává popisovaná nelidskost. K nelidskosti táborového systému a ostrahy se přidávají extrémní klimatické podmínky a podvýživa. Zdánlivě neměnné ovzduší apatické rezignace zdeptaných vězňů dokáže narušit jedině smělý čin – jako v případě útěku skupiny vězňů pod vedením majora Pugačova.
(anotace)

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)